Panik bozukluk tanılı hastalarda obsesif inanışların emosyon regülasyonu üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of obsessive beliefs on emotional regulation in patients diagnosed with panic disorder
  1. Tez No: 837342
  2. Yazar: DOĞANCAN YİĞİTOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA ÜLKEVAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Panik bozukluk ile ilgili Ģimdiye kadar birçok açıklama yapılmıĢ olup açıklamaların doğası genellikle biliĢsel süreçlerle iliĢkilendirilmiĢtir. Hala tam olarak tedavi edilemeyen dirençli bir grubun ve nükslerin varlığı bu açıklamaların farklı açılardan derinleĢtirilmesi belki de terapi müdahalalerinde bu yönde bazı tekniklerin uygulanması fikrini doğurmaktadır. Bizim amacımız farklı çalıĢmalarda adı geçen obsesif inanıĢlar ve emosyon regülasyonu güçlüğü kavramları arasında bir iliĢkinin varlığını araĢtırmak ve bunu sağlıklı kontrollerde de araĢtırıp bu iliĢkinin panik bozukluğa özgüllüğünü sorgulamaktır. Metod: ÇalıĢmamız; panik bozukluk tanılı bireylerde obsesif inanıĢlar ve emosyon regülasyonu arasında iliĢkiyi incelemeye yönelik Aralık 2021 tarihi ile Mayıs 2023 tarihleri arasında yürütülen bir vaka-kontrol çalıĢmasıdır. ÇalıĢma evreni; Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Polikliniğine baĢvuran 18-65 yaĢ arası gönüllülerden oluĢan ruhsal muayene ve DSM-5 bozuklukları için yapılandırılmıĢ klinik görüĢmenin klinisyen versiyonuna göre panik bozukluk tanısı almıĢ olan hasta grubu ve sosyodemografik olarak eĢleĢtirilmiĢ herhangi bir psikiyatrik rahatsızlığı bulunmayan kontrol grubu Ģeklinde oluĢturulmuĢtur. 60 kiĢi vaka, 60 kiĢi kontrol grubu olarak planlanmıĢtır ancak 5 hasta komorbid psikiyatrik yakınmalar ve takiplerde aldıkları eĢ tanılar yüzünden çalıĢma dıĢı bırakılmıĢtır böylece 55 hasta çalıĢmaya dahil edilmiĢtir kontrol grubu da buna dayanarak 55 kiĢi olarak belirlenmiĢtir. Tüm katılımcılara Sosyodemografik Veri Formu, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği(DDGÖ-36) ve Obsesif ĠnanıĢlar Ölçeği(OĠÖ-44) doldurtulmuĢtur.
Özet (Çeviri)
Aim: There have been many explanations for panic disorder so far, and the nature of the explanations has generally been associated with cognitive processes. The existence of a resistant group that is still not fully treated and the presence of relapses leads to the idea of deepening these explanations from different angles and perhaps applying some techniques in this direction in therapeutic interventions. Our aim is to investigate the existence of a relationship between the concepts of obsessive beliefs and emotion dysregulation mentioned in different studies and to question the specificity of this relationship to panic disorder by investigating it in healthy controls. Method: Our study is a case-control study conducted between December 2021 and May 2023 to examine the relationship between obsessive beliefs and emotional regulation in individuals with panic disorder. The study population consisted of a group of patients diagnosed with panic disorder according to psychological examination and clinician version of the structured clinical interview for DSM-5 disorders, consisting of volunteers aged 18-65 years who applied to Van Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine Psychiatry Clinic, and a sociodemographically matched control group without any psychiatric disorder. 60 people were planned to be the case group and 60 people were planned to be the control group, but 5 patients were excluded from the study due to comorbid psychiatric complaints and comorbid diagnoses during follow-up, so 55 patients were included in the study and the control group was determined as 55 people based on this. All participants completed the Sociodemographic Data Form, Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS-36) and Obsessive Beliefs Questionnaire (OBQ44).