Playing with binaries: Gender relations in toy design
İkiliklerle oynamak: Oyuncak tasarımında toplumsal cinsiyet ilişkileri
  1. Tez No: 706889
  2. Yazar: HAVVA BİLGE KOYUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DAMLA TÖNÜK KRUITHOF, DOÇ. DR. PINAR KAYGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Çalışma, farklı oyuncak tasarım pratiklerinde toplumsal cinsiyet ikililerinin tasarım süreçleri aracılığıyla hangi şekillerde maddeselleştirildiklerini araştırmaktadır. Bu çalışmayı cinsiyeti toplumsal bir inşa olarak gören ve cinsiyetin hem maddi hem de söylemsel tekrarlar yoluyla doğallaştırıldığını öne süren bir literatür bütünü üstüne kuruyorum. Maddi bir pratik olarak tasarım, toplumsal cinsiyet, cinsel kimlik, sınıf, etnik kökene dayalı kesişen baskı ve eşitsizliklerin hem inşa edildiği hem de yeniden üretildiği çok katmanlı karmaşık ilişkilerden oluşmaktadır. Oyuncak tasarımı, tasarımın ilk aşamasından oyuncakların raflara yerleştirilmesine kadar, her şeyi ikili cinsiyete göre ayırmaktan, savunmasız sayılabilecek kullanıcı grubunu şekillendirmesine kadar cinsiyetli geleneklerinden dolayı tasarım alanları arasında ilgi odağı olagelmiştir. Oyuncak tasarımı 'pembe ve mavi' kutuplaşmasını yeniden ürettiği için sembolik olsa da, aslında içinde tüm aktörlerin toplumsal cinsiyet ilişkilerini anlık etkileşimlerle geçici olarak inşa ettiği çeşitli maddi pratikleri ve karmaşık ilişkileri barındırmaktadır. Çok yönlü sosyal ve teknik ilişkilere ilgili bir bakış açısı sağlaması için farklı bağlantılar içinde olan üç oyuncak tasarımcı ve bu tasarımcıların ilişki içinde olduğu toplulukların üyeleriyle röportajlar yaptım. Bu çalışmanın sonucunda tasarımda cinsiyetlendirilmiş maddiliklerin yeniden üretim ve yapıbozum mekanizmaları hakkında üç ana sonuç çıkardım: İkilileştirilmiş sistemde tasarımcıların ve ürünlerin geçici sabitlenmeleri cinsiyetlendirilmiş maddesellikleri yeniden üretir, tasarımcıların ve ürünlerin bu sistemdeki hareketliliği farklı sosyo-maddesel ve sosyo-teknik karşılaşmalara yol açar ve bu cinsiyetli materyalitelerin hem yeniden üretimine hem de yapısökümüne yol açabilmektedir, dönüştürücü ve bütüncül cinsiyet-yapısökümcü yaklaşıma dayalı maddi katılım, cinsiyet normlarını topluluklar aracılığıyla yerinden oynatmakla kalmaz, aynı zamanda yeniden yapılandırır.
Özet (Çeviri)
In this study, I explore the ways in which gender binaries are materialized through design processes in different toy design practices. I frame it with a body of literature that considers gender as a socially constructed phenomenon that is naturalized through material and discursive repetitions. Design as a material practice consists of multi-layered entanglements in which intersected oppressions and inequalities based on gender, sexual identity, class, ethnicity are both constructed and reproduced. Toy design specifically has been in the limelight within design areas because of its entrenched traditional binary gender segregation practices from design brief to toys' placement on shelves and its possibility to shape its user group, which is characterized by their vulnerability. Even if the toy design itself is emblematic for reproducing the 'pinks and blues' polarization, it actually harbors a variety of material practices and complex relations in which all actors temporarily co-construct gender with momentary interactions. To provide a perspective into the multifaceted social and technical relationships, I identified three designers who are situated in different relationships and conducted interviews with these designers and members from communities that these designers were in close contact with. I draw three main conclusions on reproduction and deconstruction mechanisms of gendered materialities in design: The temporary fixations of designers and products in the binarized system reproduces gendered materialities, mobility of designers and products in this system engender different socio-material and socio-technical encounters that lead to both reproduction and deconstruction of gendered materialities, material participation that based on transformative and holistic gender-deconstructive approach not just unhinges but reconstructs gender norms through communities.