Erişkin yaş grubunda huzursuz uyku bozukluğunun klinik ve polisomnografik özelliklerinin tanımlanması
Identification of clinical and polysomnographic features of restless sleep disorder in adult age group
- Tez No: 837510
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA KARADENİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Giriş: Pediatrik popülasyonda uykuda büyük beden hareketlerinin arttığı huzursuzluk haliyle ve gündüz işlevselliğinin etkilenmesiyle karakterize“Huzursuz Uyku Bozukluğu”2018'de tanımlanmıştır. Ancak bu bozukluğun erişkinlerdeki geçerliliği henüz bilinmemektedir. Bu çalışmada mevcut tanı kriterleriyle uyku bozukluğu tanısı almayan popülasyonda subjektif uyku yakınmalarıyla ve makro-uyku parametreleriyle büyük beden hareketleri arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 10/2022-08/2023 arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Uyku ve Bozuklukları biriminde polisomnografi yapılan hastalardan sistemik/nörolojik hastalığı olmayanlar ve uyku yapısını etkileyen ilaç kullanmayanlar dahil edilmiştir. Bu hastalardan“normal”,“insomni”,“santral hipersomni”,“obstrüktif uyku apnesi”,“parasomni”,“huzursuz bacaklar sendromu/periyodik ekstremite hareket bozukluğu”alt grupları oluşturularak rutin polisomnografi incelemelerine ilaveten büyük beden hareketleri skorlanmıştır. Bulgular: 103 katılımcı (E/K:57/46, yaş 40,7±12,0) çalışmaya alınmıştır. Tüm çalışma grubunda büyük beden hareketlerinin ortalama süresi 20,4±2,5sn; total büyük beden hareketleri indeksi 7,5±3,4/saat; arousal ile ilişkili büyük beden hareketleri indeksi 4,6±3,0/saat; uyanma ile ilişkili büyük beden hareketleri indeksi 2,6±1,2/saat ve anormal solunum olayları ile ilişkili büyük beden hareketleri indeksi 2,1±2,9/saatir. Büyük beden hareketleri sıklığı NREM1>REM>NREM2>YDU şeklinde sıralanmıştır.“Normal”alt grubunda total büyük beden hareketleri serum ferritiniyle negatif (β=-0,432,p=0,002), arousal ile ilişkili büyük beden hareketleri total demir bağlama kapasitesiyle pozitif ilişkilidir (β=0,448,p=0,003).“Normal”alt grubunda ortalama büyük beden hareketleri süresinin 19,0sn'den uzun ve YDU'daki büyük beden hareketleri indeksinin 3,6/saatten yüksek olması kötü uyku kalitesini öngördürmüştür. Sonuç: Bu çalışmada mevcut tanı kriterleriyle uyku bozukluğu tanısı almayan popülasyonda kötü uyku kalitesiyle ilişkilendirilebilecek büyük beden hareketleri kesme değerleri belirlenmiştir. Büyük beden hareketlerinin skorlanması, polisomnografi tetkiki mevcut skorlama kriterleriyle“normal”sonuçlanan kişilerde subjektif uyku yakınmalarının, uykudaki artmış hareketliliği azaltmaya yönelik yaklaşımlarla tedavi edilebilmesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Aim:“Restless Sleep Disorder”was defined in the pediatric population in 2018, as characterized by restlessness with increased large body movements during sleep, and affected daytime functioning. However, the relevance of this disorder in adults is not known yet. In this study, we evaluated the relationship between subjective sleep complaints and macro-sleep parameters vs. large body movements in a population not diagnosed with any sleep disorder by current diagnostic criteria. Material and Method: Patients who underwent polysomnography in the Sleep and Disorders Unit of Cerrahpaşa Medical Faculty between 10/2022-08/2023 and did not have any systemic/neurologic diseases and were not taking medications affecting sleep, were included.“Normal”,“insomnia”,“central hypersomnia”,“obstructive sleep apnea”,“parasomnia”,“restless legs syndrome/periodic limb movement disorder”subgroups were classified and large body movements were scored in addition to routine polysomnographical scoring. Results: 103 participants (M/F: 57/46, age 40.7±12.0) were included. In whole study group, mean duration of large body movements was 20.4±2.5 sec; total large body movements index was 7.5±3.4/h; arousal-related large body movements index was 4.6±3.0/h; awakening-related large body movements index was 2.6±1.2/h; and abnormal respiratory events-related large body movements index was 2.1±2.9/h. Frequency of large body movements was ranked as NREM1>REM>NREM2>REM. In“normal”subgroup, total large body movements were negatively associated with serum ferritin (β=-0.432,p=0.002), while arousal-related large body movements were positively associated with total iron binding capacity (β=0.448,p=0.003). In“normal”subgroup, mean duration of large body movements longer than 19.0sec and large body movement index of more than 3.6/h in SWS predicted poor sleep quality. Conclusion: In this study, cut-off values for large body movements, which may be associated with poor sleep quality in a population not diagnosed with any sleep disorders by current diagnostic criteria, were determined. Therefore, scoring of large body movements is important in terms of treatment approaches to reduce increased mobility in sleep.