Empty Nest: The Impact of Mothers' Role Transition on'production'and'consumption'
Boş Yuva: Annelerin rol geçişinin 'Üretim' ve 'Tüketim' üzerindeki etkisi
- Tez No: 837569
- Danışmanlar: PROF. DR. MARGARET HOGG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Manchester Institute of Science and Technology (UMIST)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada, aile yaşam döngüsünde bir tam yuvadan boş yuva aşamasına geçişin müzakere edilmesinde hane halkının tüketimi nasıl kullandığı incelenmektedir. Boş yuva, annelik rolünü canlandırma görevlerinin, etkinliklerin üretiminden (örneğin yemek pişirme ve temizlik) mal ve hizmetlerin tüketimine doğru bir yol olarak değiştirilmesini içerir. Geçişlerin tüketim üzerindeki etkisi daha önce incelenmiş olmasına rağmen (örneğin Schouten, 1991), sınırlı sayıda alanda çalışılmış ve geçişlerin tüketim kalıpları üzerindeki psikososyal etkisi henüz çok erken bir aşamadadır. Araştırma özellikle kadınların, ailedeki çocukların sosyal ve duygusal kaybını deneyimlerken kimliklerini ve benlik duygularını yeniden yaratmak ve rollerini ve çevrelerini yeniden yapılandırmak için tüketimi nasıl kullandıklarını anlamayı amaçlamaktadır. Çalışmada boş yuva aşamasındaki ikili çiftlerle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanan verilerle yorumlayıcı yöntemler kullanılmaktadır. Kullanılan araştırma tasarımı, ikili anne ve kız çiftlerini kullanan araştırma tasarımlarının nadiren bulunduğu tüketici davranışı açısından yaratıcıdır. Araştırmanın bulguları, kavramsal çerçeveden tümdengelim ve tümevarım yoluyla türetilen beş farklı temanın analizi yoluyla yorumlanmıştır. Evden son çocuğun ayrılması, annelerin hayatında kolay kolay doldurulamayacak bir boşluk bırakır. Zamanının çoğunu ve yetişkin yaşamının çoğunu meşgul eden etkinlikler birdenbire ortadan kaybolur. Bulgular, annelerin bu geçişle başa çıkmak için kullandıkları stratejilere dair kanıt sağlamaktadır. Çalışmada, yeni ev ortamına uyum sağlamaya, kimliklerini yeniden yapılandırmaya ve önceki rollerinin ödüllerinin yerine yenilerini koymaya çalışırken boş yuva annelerinin psikososyal ihtiyaçlarının, tüketimlerini ve tüketici davranışlarını nasıl etkilediği ele alınmaktadır. Araştırmada, verilerin özetinden türetilen iki önerilen model sunulmaktadır. İlk çerçeve sosyal rollerin, benliğin ve kimliğin bu yaşam durumu değişiminden nasıl etkilendiğini gösterirken, ikincisi boş yuva annelerinin çocuklarıyla psikolojik ve sosyal bakımdan yeniden bağlantı kurmak için tüketimi nasıl kullandıklarını ortaya koyar.
Özet (Çeviri)
The study examines how households use consumption to negotiate the transition from a full nest to an empty nest stage of the family life cycle. Empty nest involves a change of the tasks of enacting the mothering role from the production of activities (e.g., cooking and cleaning) to the consumption of goods and services as a way. Although the impact of transitions on consumption has been examined before (e.g., Schouten, 1991), it has been studied in a limited number of areas and the psychosocial impact of transition on patterns of consumption at a very earliest stage. Specifically, the research seeks to understand how women use consumption to recreate their identity and their sense of self and to re-construct their roles and networks, as they experience the social and emotional loss of the children from the family household. The study employs interpretive methods with data collected through semi-structured interviews with dyadic pairs in the empty nest stage. The research design used is creative for consumer behavior where research designs using dyadic pairs of mothers and daughters are rarely found. The findings of the study are interpreted through the analysis of five different themes that are derived deductively and inductively from the conceptual framework. The departure of the last child from the household leaves a void in mothers' lives (which could not be easily filled). The activities that have occupied most of their time and most of their adult live suddenly disappear. The findings provide evidence of the strategies that mothers' use in order to cope with this transition. The study discusses how the psychosocial needs of empty nest mothers' impact on their consumption and consumer behavior as they attempt to adjust to the new household environment to reconstruct their identities and to re-fill the rewards of their previous role. The research presents two proposed models derived from the synopsis of the data. The first framework illustrates how social roles; self and identity are affected by this life status change and the second one presents how empty nest mothers use consumption in order to establish psychological and social re-connectedness with their children.