Alternative voices from 'his'tory: A new historicist reading of Carol Ann Duffy's The World's Wife
Tarihten öteki sesler: Carol Ann Duffy'nin The World's Wife adlı eserinin yeni tarihselci bir okuması
- Tez No: 837693
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YİĞİT SÜMBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Tarih yazarlığı, tarih düşünürleri tarafından geçmişin güvenilir ve aslına uygun bir kaynağı olarak ele alınmıştır. Postmodernizm ile gelişen tarihi yeniden ele alma yaklaşımlarının da etkisiyle tarihin aslında güç sahibi bireyler tarafından tarihteki boşlukların öznel ve taraflı olarak doldurularak oluşturulduğu keşfedilmiştir. Tarihi şekillendiren gücün fatihlerin, kazananların ve üstün kimselerin elinde şekillendiğini savunan ve tarihin sözde nesnelliğine bir tepki olarak 1980'lerde bir edebiyat kuramı olarak ortaya çıkan yeni tarihselcilik teorisi hem kurgusal hem de kurgusal olmayan yazılı kaynakları tarihi şekillendiren ve de günün sosyokültürel şartlarını bünyesinde barındıran eşit nitelikte ve aynı öneme sahip kanıtlar olarak görür. Bu kanıtları bağlamsal olarak inceleyerek zamanın etkili ve baskın dinamiklerine şüpheci bir tavırla yaklaşır, tarihin nesnelliğini sorgular. Edebi bir tür ve tarihe eş metin olarak şiir, bir toplumun sosyokültürel özelliklerine ayna tutar. İlk eş cinsel kadın kraliyet şairi unvanını taşıyan Carol Ann Duffy'nin The World's Wife (1999) adlı şiir koleksiyonuna yeni tarihselci bir bakış açısıyla yaklaşıldığında 20. yy. sonlarındaki Britanya'da olagelen güç ilişkileri, şiirlerin güç hegemonyasını nasıl yansıttığı ve eş metin olarak şiirlerin bu güç sirkülasyonuna nasıl yön verdiği ele alınmıştır. Bu çalışmada lezbiyenlik, şiddet ve bunlara bağlı oluşan erkek düşmanlığı temaları altında The World's Wife'tan seçme şiirler analiz edilerek geçmişte söz hakkı sahibi olmayan, bastırılan ve aşağı görülen kadınların toplumdaki yeri irdelenmiş, tarih bu kadınların ağzından yeniden aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Philosophers of history had considered historiography an authentic source of the past. However, with postmodernism and the novel ways of reconsidering the past, it has been discovered that history has overwhelmingly tended to be formed with preconceptions when the blanks, either forgotten or neglected, were to be filled by the powerholders. As a reaction to the claimed universality of truth shaped in the hands of the victors, winners, and thus the superiors, new historicism, which flourished in the early 1980s as a literary theory, functions as a return to the past by the equal treatment of both literary and non-literary texts which affect and are affected by the construction of history. Contextualising a literary work within the framework of the prevailing ideas and assumptions of its historical era, new historicism approaches past events with a sceptical viewpoint. Thus, instead of striving for universal truth, it brings to light the dominant tenets and ideologies at the time. As a literary form and thus a co-text of history, poetry functions as an asset to reflect the sociocultural facets of a particular society in an era. When scrutinised under the new historicism theory, the poetry collection The World's Wife (1999), written by the first female and openly lesbian poet laureate Carol Ann Duffy, displays how power relations circulated in the late twentieth century in Britain, how the poetry book was affected by the same power relations, and, in return, how it contributed to the forming of history. Analysing selected poems from The World's Wife under the themes of lesbianism, violence, and misandry respectively, this study aims to propound the role of women as the inferior, oppressed, and suppressed minorities who now have the chance to give voice to their subjective past: 'her'story.