Kırgızistan'ın somut olmayan kültürel miras çalışmaları
Kyrgyzstan's intangible cultural heritage studies
  1. Tez No: 837695
  2. Yazar: RUMEYSA PEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halkbilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez, Kırgızistan'ın somut olmayan kültürel mirasını koruma ve uygulama yöntemlerini detaylı bir şekilde incelemektedir. Somut olmayan kültürel miras, bir topluluğun gelenekleri, ritüelleri, hikâyeleri ve bilgi birikimi gibi unsurlarını kapsar. Bu çalışmanın ana amacı, Kırgızistan'ın bu önemli kültürel değerlerinin korunmasında mevcut uygulamaları analiz etmek ve gelecekteki sürdürülebilirliği için öneriler sunmaktır. Tez, öncelikle Kırgızistan'ın somut olmayan kültürel mirasının geniş çaplı bir incelemesini yapar ve yerel halkın bu mirası nasıl yaşattığını ve aktardığını inceler. Ardından, mevcut koruma stratejilerini ve uygulamalarını detaylandırır, aynı zamanda ulusal ve uluslararası düzeydeki yasalar ve düzenlemeler ve projelerin etkilerini değerlendirir. Son olarak, Kırgızistan'ın somut olmayan kültürel mirasının korunmasındaki zorlukları belirler ve bu konularda çözüm önerileri sunar. Bu, bilgi ve uygulamaların gelecek nesillere aktarılmasının en iyi yollarını araştırmakla birlikte, mevcut stratejilerin ve politikaların etkinliğini artırmak için de önerilerde bulunur. Bu tez, Kırgızistan'ın somut olmayan kültürel mirasını anlayarak ve korumanın önemini vurgulayarak, bu alanda bir Türk dünyası ülkesinin çalışmalarını literatüre kazandırmayı amaçlamaktadır. Bu, aynı zamanda, Kırgızistan'ın ve diğer benzer ülkelerin kültürel değerlerini ve geleneklerini sürdürülebilir bir şekilde korumak ve aktarmak için önemlidir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines in detail the methods of safeguarding and implementing the intangible cultural heritage of Kyrgyzstan. Intangible cultural heritage encompasses elements of a community such as traditions, rituals, stories, and traditional knowledge. The main purpose of this study is to analyze current practices in the safeguarding of these important cultural values of Kyrgyzstan and to provide recommendations for their future sustainability. The thesis first conducts a broad survey of Kyrgyzstan's intangible cultural heritage and examines how local people preserve and transmit this heritage. Then, it details current safeguarding strategies and practices, as well as assesses the impact of laws and regulations and projects at the national and international level. Finally, it identifies challenges in the safeguarding of Kyrgyzstan's intangible cultural heritage and proposes solutions to these issues. It explores the best ways of transmitting knowledge and practices to future generations and makes recommendations to improve the effectiveness of existing strategies and policies. By understanding the intangible cultural heritage of Kyrgyzstan and emphasizing the importance of its preservation, this thesis aims to bring a different country's work in this field to the literature. This is also important for safeguarding and transmitting the cultural values and traditions of Kyrgyzstan and other similar countries in a sustainable way.