Yoğun bakım hemşirelerinde iş yükü algısı ve bakım davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between workload perception and care behaviors in critical care nurses
  1. Tez No: 837838
  2. Yazar: BUSE FATMA MUTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Bu araştırmada, yoğun bakım hemşirelerinin iş yükü/çalışma ortamı algıları ve bakım davranışı değerlendirmeleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın diğer amaçları, yoğun bakım hemşirelerinin iş yükü/çalışma ortamı algıları ve bakım davranışı değerlendirmelerinin nasıl olduğunun, sosyodemografik ve mesleki özelliklerine göre bunların farklılık gösterip göstermediğinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırma, tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı türde olup Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım ünitelerinde (YBÜ), Aralık 2022-Nisan 2023 tarihleri arasında yürütülmüştür. Örneklem, araştırmaya katılmaya gönüllü olan ve YBÜ'de en az üç aydır çalışan 184 hemşireden oluşmuştur. Veriler, Hemşire Bilgi Formu, Bireysel İş Yükü Algı Ölçeği (BİYAÖ) ve Bakım Davranışları Ölçeği-24 (BDÖ-24) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi, Pearson ve Spearman korelasyon analizi uygulanmıştır. Bulgular: Hemşirelerin BİYAÖ puanlarının 3.30±0.32 olduğu belirlenmiştir. Mesai ve nöbet şeklinde çalışan hemşirelerin BİYAÖ puanlarının, yalnızca nöbet şeklinde çalışanlardan daha düşük olduğu bulunmuştur. Eğitim durumları, çalıştıkları YBÜ düzeyleri, meslekte ve YBÜ'de çalışma süreleri, aylık çalışma süreleri ve yoğun bakım hemşireliği sertifikası alma durumlarına göre BİYAÖ puanlarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı saptanmıştır. BDÖ-24 puanlarının 5.40±0.38 olduğu ve bahsedilen herhangi bir değişkene göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir. BİYAÖ ile BDÖ-24 puanları arasında pozitif yönde, zayıf düzeyde ve istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğu gösterilmiştir. Sonuç: Hemşirelerin iş yükleri azaldıkça/çalışma ortamı algıları olumlu oldukça bakım davranışı değerlendirmelerinin de olumlu olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to investigate the relationship between intensive care nurses' perceptions of workload/working environment and care behavior evaluations. Among our other aims were what intensive care nurses' perceptions of workload/working environment and care behavior evaluations are like, and whether these are affected by their sociodemographic and professional characteristics. Materials and Methods: The descriptive, cross sectional and correlational study was conducted in the intensive care units of Ankara Training and Research Hospital between December 2022 and April 2023. The study sample consisted of 184 nurses who worked in the intensive care unit for at least three months and volunteered to participate in the study. Data were collected using the Nurse Information Form, Individual Workload Perception Scale (IWPS) and Caring Behaviors Inventory-24 (CBI-24). In the analysis of the data, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test, Pearson correlation analysis and Spearman correlation analysis were used. Results: The mean score the participating nurses obtained from IWPS was 3.30±0.32. The comparison of the IWPS scores of the nurses working only in the morning and night shift and those of the nurses working in the night shift demonstrated that the former ones obtained lower scores than did the latter ones. There was no statistically significant difference between the IWPS scores of the two groups in terms of the variables such as educational status, the level of the ICU in which work, length of service in the profession and in the ICU, monthly working hours and having an intensive care nursing certificate. The mean scores the participating nurses obtained from the CBI-24 was 5.40±0.38. There was no statistically significant difference between the CBI-24 scores of the two groups in terms of any mentioned variable. There was a positive, weak, and statistically significant relationship between the participants' IWPS and CBI-24 scores. Conclusion: It was concluded that as the workload of the nurses decreased and they had positive perceptions of the working environment, their care behavior evaluations were also positive.