HER2-pozitif meme kanserinde PD-l1 ekspresyonu ve CD8-pozitif T hücre infiltrasyon oranının neoadjuvan tedavi sonrası patolojik tam yanıtla ilişkisi
The association of PD-l1 expression and CD8-positive T cell infiltration rate with the pathological complete response after neoadjuvant treatment in HER2-positive breast cancer
  1. Tez No: 837937
  2. Yazar: KENAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Onkoloji, Molecular Medicine, Oncology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Onkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Neoadjuvan sonrası patolojik tam yanıt (pCR), HER2-pozitif meme kanserli hastalarda, nüks riskinin düşük olduğu ve sağ kalım avantajı sağlandığını öngören en önemli prognostik göstergedir. Bu nedenle, pCR oranlarını arttırmak ve pCR elde edilemeyen hastalarda rekürrens riskini azaltacak yeni tedavi stratejileri geliştirilmeye çalışılmaktadır. Çalışmamızın amacı HER2+ meme kanserlerinde neoadjuvan tedaviye yanıtı öngören klinikopatolojik parametreleri araştırmak ve bağışıklık sisteminin rolünü daha iyi anlamak için tümörü infiltre eden lenfositlerin (TIL), CD8+ T lenfositlerin ve PD-L1 ekspresyonunun rolünü irdelemektir. Gereç ve Yöntem: Retrospektif çalışmamız, HER2 (+) meme kanseri tanısı alan ve neoadjuvan tedavi sonrası cerrahi uygulanan, parafin blokları immünohistokimyasal çalışmalar ile PD-L1 ekspresyonu ve CD8+ TIL sayısı değerlendirilmeye uygun 85 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular: 43 (%50,6) hastada memede pCR saptandı ve yüksek Ki67 indeksi, orta-yüksek TIL infiltrasyonu, PDL-1 pozitifliği, yüksek CD8 hücre sayısı (≥25), ypN-negatifliği pCR ile ilişkili bulundu (sırası ile, p:0,05, p: 0,007, p: 0,01, p:0,001, p:0,001). Çoklu regresyon analizinde ypN(-) [OR (%95CI): 9,7(2,62-35,95), p:0,001] ve yüksek CD8 hücre infiltrasyonu [OR (%95CI): 4,8(1,01-22,43), p:0,049] memede pCR için bağımsız öngörücüler olarak belirlendi. Sonuç: CD8+ T lenfositlerinin önceden belirlenmesi ve hastalarda CD8+ yanıtını arttırıcı stratejiler geliştirilmesi pCR'yi elde etmede yararlı olacağı düşünülmektedir. Ayrıca HER2+ meme kanserli hastalarda neoadjuvan tedavi sonrası yapılacak sentinel lenf nodu biyopsisiyle ypN0 saptanması meme cerrahına memedeki primer tümörde olası pCR için yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Achieving a pathologic complete response (pCR) after neoadjuvant therapy in HER2-positive breast cancer patients is the most significant prognostic indicator suggesting a low risk of recurrence and a survival advantage. Therefore, efforts are continuously being made to increase pCR rates and develop new treatment strategies that will reduce the risk of recurrence in patients who cannot achieve pCR. The aim of our study is to investigate the clinicopathological parameters that predict response to neoadjuvant therapy in HER2+ breast cancers and to examine the role of tumor-infiltrating lymphocytes (TIL), CD8+ T lymphocytes and PD-L1 expression in order to better understand the role of the immune system. Materials and Methods: Our retrospective study involved 85 patients with HER2-positive breast cancer who underwent surgery following neoadjuvant therapy and whose paraffin blocks were suitable for immunohistochemical studies. Results: In the pCR group (n:43; 50.6%), high Ki67 index, medium-high TIL infiltration, PD-L1 positivity, high CD8 cell count (≥25), and ypN-negativity were significantly higher than in the non-pCR group (p: 0.05, 0.007, 0.01, 0.001, 0.001, respectively). Multiple regression analysis identified ypN(-) [OR(95% CI): 9.7(2.62-35.95), p: 0.001] and high CD8 cell infiltration [OR(95% CI): 4.8(1.01-22.43), p: 0.049] as independent predictors for pCR in the breast. Conclusion: Pre-identification of CD8+ cells, a subset of TILs, and the development of strategies to enhance CD8+ response could be beneficial in achieving pCR. Additionally, determining ypN0 with Sentinel Lymph Node Biopsy after neoadjuvant treatment in HER2+ breast cancer patients can guide the breast surgeon for potential pCR in the breast.