The role of external auditors' responsibilities in detecting embezzlement and financial fraud: Analytical study on external auditors in Northern Iraq
Zimmet ve mali dolandırıcılığın tespitinde dış denetçilerin sorumluluklarının rolü: Kuzey Irak'ta dış denetçiler üzerine analitik bir araştırma
- Tez No: 838205
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Zimmete para geçirme ve mali dolandırıcılık, işletmeler, yatırımcılar ve diğer paydaşlar için önemli sonuçlar doğurabilecek ciddi sorunlardır. Bu faaliyetlerin önlenmesine ve tespit edilmesine yardımcı olmak için şirketler, şirketin mali tablolarını ve diğer mali bilgilerini incelemek ve doğrulamaktan sorumlu olan dış denetçilere güvenmektedir. Ancak, özellikle belirli coğrafi bölgelerde dış denetçilerin bu sorumlulukları yerine getirme konusundaki algıları ve deneyimleri üzerine sınırlı sayıda araştırma bulunmaktadır. Literatürdeki bu eksikliği gidermek amacıyla bu çalışmada, Irak'ın kuzeyinde görev yapan dış denetçilerin zimmete para geçirme ve mali dolandırıcılığın tespit edilmesindeki sorumluluklarına ilişkin görüşleri üzerine analitik bir çalışması yapılmıştır. Veriler çevrimiçi anket aracılığıyla toplanıştır ve verileri analiz etmek için istatistiksel teknikler kullanılmıştır. Araştırmanın genel sonuçları, kapsamlı bir genel bakış sağlamıştır. Örneklemin cinsiyet, akademik nitelikler ve mesleki deneyim açısından demografik özellikleriyle ilişkileri ortaya konmaya çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre göre, zimmet ve mali dolandırıcılığın tespiti konusunda dış denetçiler arasında yaş ve cinsiyete göre farklılık bulunmamıştır. Ayrıca tablolarda, denetçilerin tanımlarına ve zimmete para geçirme ve mali dolandırıcılığı tespit etme becerilerine ilişkin bakış açılarına ilişkin bilgiler de sunulmuştur. Araştırma kapsamında dış denetçilerle ilgili 20 soru yer alırken, katılımcıların çoğunluğu ifadelere katıldığını ve/veya güçlü bir şekilde katıldıklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Embezzlement and financial fraud are serious issues that can have significant consequences for businesses, investors, and other stakeholders. To help prevent and detect these activities, companies rely on external auditors, who are responsible for reviewing and verifying the company's financial statements and other financial information. However, there is limited research on the perceptions and experiences of external auditors in carrying out these responsibilities, particularly in specific geographic regions. To address this gap in the literature, this study conducted an analytical study of the opinions of a sample of external auditors working in the north of Iraq regarding their responsibilities in detecting embezzlement and financial fraud. Data was collected through an online survey, and statistical techniques were used to analyze the data. The overall results of survey provided a comprehensive overview of the research survey. The demographic composition of the sample in terms of gender, academic qualifications, and professional experience. According to results there was no differences according to age and gender for external auditors in Detecting Embezzlement and Financial Fraud. Furthermore, the tables offer insights into auditors' perspectives on their description and ability to detect embezzlement and financial fraud. The survey results for 20 questions regarding external auditors, the majority of participants selected responses indicating agreement or strong agreement with the statements.