Sağlık profesyonellerinin biyolojik afet (COVID-19) deneyimleri: Fenomenolojik bir araştırma
Health professionals' experiences of biological disasters (COVID-19): A phenomenological research
  1. Tez No: 838493
  2. Yazar: NAHSAN KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDIN KIVANÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Kamu Yönetimi, Public Health, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
Salgın hastalıkların sayısı ve sıklığı artmaktadır. Biyolojik afetler, genel olarak salgın veya pandemi şeklinde ortaya çıkmaktadır. COVID-19 pandemisi, nüfus ve sosyo-ekonomik alanlardaki etkileriyle insanoğlunu derinden etkilemiş ve biyolojik bir afet halini almıştır. Sağlık profesyonelleri, COVID-19 biyolojik afetinin yönetiminde kritik bir rol oynamakta ve bu süreçte birçok zorlukla karşılaşmakta ve duygusal deneyim yaşamaktadır. Bu araştırma, fenomenolojik bir desen kullanılarak gerçekleştirilmiş olup, COVID-19 biyolojik afeti sırasında görev alan sağlık profesyonellerinin deneyimlerini ayrıntılı bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, sağlık profesyonellerinin biyolojik afet öncesi, sırası ve sonrası deneyimlerini derinlemesine anlamaya yönelik bir çaba içermektedir. Bu kapsamda COVID-19 biyolojik afetine müdahalede görev almış ve gönüllük esaslı 15 sağlık profesyoneli ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerin tamamı yüz-yüze ve çalışma ortamında gerçekleştirilmiştir. Katılımcılarla toplam 1100 dakika görüşme gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler MAXQDA 2020 nitel veri analiz programı ile analiz edilerek 3 adet ana tema, 7 adet analitik tema ve 23 adet tanımlayıcı tema belirlenmiştir. Araştırmamız, sağlık profesyonellerinin biyolojik afet öncesi, sırası ve sonrasındaki deneyimlerini ayrıntılı bir şekilde ortaya koymuştur. Bu deneyimler, afet yönetimi ve acil durum planlaması açısından önemli bilgiler sunmaktadır. Bulgularımız aynı zamanda bu profesyonellerin karşılaştıkları zorluklarla nasıl başa çıktığını ve gelecekteki biyolojik afetlere yönelik taleplerini de belirlemiştir.
Özet (Çeviri)
The number and frequency of epidemic diseases are increasing. Biological disasters generally occur in the form of epidemics or pandemics. The COVID-19 pandemic has deeply affected humanity with its effects on population and socio-economic areas and has become a biological disaster. Health professionals play a critical role in the management of the COVID-19 biological disaster and are exposed to many challenges and emotional experiences in the process. This research was carried out using a phenomenological pattern and aims to examine in detail the experiences of health professionals working during the COVID-19 biological disaster. In this context, it includes an effort to deeply understand the experiences of health professionals before, during and after a biological disaster. In this context, interviews were held with 15 volunteer-based health professionals who took part in the response to the COVID-19 biological disaster. All interviews were conducted face-to-face and in working environments. A total of 1100 minutes of interviews were conducted with the participants. The data obtained was analyzed with the MAXQDA 2020 qualitative data analysis program and 3 main themes, 7 analytical themes and 23 descriptive themes were determined. Our research has revealed in detail the experiences of health professionals before, during and after a biological disaster. These experiences provide important information in terms of disaster management and emergency planning. Our findings have also determined how these professionals face cope with the challenges and their demands for future biological disasters.