The relationship between epimeleia heautou and gnothi seauton in Michel Foucault's philosophy
Michel Foucault'nun felsefesinde epimeleia heautou ile gnothi seauton ilişkisi
  1. Tez No: 838608
  2. Yazar: HALİM BEKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA KEMAL KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Toplumsal Düşünce Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışmasının ana fikri bir bütün olarak üzerine yoğunlaştığımız epimeleia heautou (kendilik kaygısı) ve gnothi seauton (kendini tanıma) ilkelerinin nasıl ele alındığıyla ilgilenmektir. Bu sınırlılık durumunun kavramsal çerçevesi içerisinde Sokrates ve Alkibiades karakterlerinin söz ve eylemlerinden hareketle“kendilik kaygısı”ve“kendini tanıma”kavramlarının Platon'un Sokrates'in Savunması ve Alkibiades diyaloglarında nasıl ele alındığı incelenmeye çalışılacaktır. Buna ek olarak Michel Foucault'nun eserlerinden ve onun ortaya koyduğu çizgi üzerinden ilerleyerek Antik Yunan ve Hıristiyanlık düşüncesinde iki kavramın geçirdiği dönüşüm incelenecektir.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to present certain fundamental interpretations of epimeleia heautou (care of the self) and gnothi seauton (know yourself). Based on the words and actions of the characters of Socrates and Alcibiades, this dissertation will show how the terms“care of the self”and“know yourself”are discussed in Plato's The Apology aand Alcibiades.. In addition, following the structure brought forward by Michel Foucault's works, the transformations that the two terms went through during Ancient Greek era and Christianity will be taken into consideration