Hemşirelerin duygusal zeka düzeylerinin örgütsel sessizlik davranışı üzerindeki etkisi: Erzurum Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi örneği
The effect of nurses' emotional intelligence levels on organizational silence behavior: The case of Erzurum Atatürk University Research Hospital
- Tez No: 838690
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜHAN BİKE ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada sağlık kurumlarının en önemli çalışanlarından olan hemşirelerin duygusal zeka düzeylerinin örgütsel sessizlik davranışları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Duygusal zeka, duygusal zekanın boyutları, örgütsel sessizlik, örgütsel sessizlik türleri ve iki kavramın sağlık kurumlarındaki yeri ve önemi açıklanmıştır. İlgili literatüre bakıldığında hemşirelerde duygusal zeka ve örgütsel sessizlik konuları ayrı ayrı ele alınmış olsa da bu iki konuyu birlikte inceleyen çalışmaya rastlanmamıştır. Bu bağlamda çalışmanın, literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Araştırmanın örneklemini Erzurum Atatürk Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan 300 hemşire oluşturmaktadır. Gerekli veri hemşirelerden anket aracılığı ile toplanmıştır. Ankette sosyo-demografik soruların yanı sıra, Özer, Işık ve Deniz (2013) tarafından geliştirilen“Duygusal Zeka Özelliği Ölçeği Kısa Formu”ve Knoll ve Dick (2012) tarafından geliştirilen, Çavuşoğlu ve Köse (2019) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Örgütsel Sessizlik Ölçeği”yer almaktadır. Elde edilen veri IBM SPSS Statistics 26 programına aktarılarak analizler tamamlanmıştır. Analizlerin sonucunda, Duygusal Zeka'nın Örgütsel Sessizlik üzerinde olumsuz yönde anlamlı etkisi olduğu belirlenmiştir. Dolayısıyla, Duygusal Zeka arttıkça Örgütsel Sessizlik davranışı azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of emotional intelligence levels of nurses, one of the most important employees of health institutions, on organizational silence behaviors was examined. Emotional intelligence, dimensions of emotional intelligence, organizational silence, types of organizational silence and the place and importance of the two concepts in health institutions are explained. When looking at the relevant literature, although the issues of emotional intelligence and organizational silence in nurses have been discussed separately, no studies have been found that examine these two issues together. In this context, it is thought that the study will contribute to the literature. The sample of the research consists of 300 nurses working at Erzurum Atatürk University Training and Research Hospital.The necessary data was collected from official sources through a survey. In addition to socio-demographic questions, the survey includes the“Emotional Intelligence Trait Scale Short Form”signed by Özer, Işık and Deniz (2013) and the“Organizational Silence Scale”adapted into Turkish by Çavuşoğlu and Köse (2019) and divided into two by Knoll and Dick (2012). "You are local. The analyzes were completed by transferring the provided IBM SPSS Statistics 26. As a result of the analysis, it was determined that Emotional Intelligence had a significant negative effect on Organizational Silence. As Emotional Intelligence increases, Organizational Silence behavior decreases.