Uluslarası müzayede evleri kaynaklı iş ve kültür-sanat turizmi talebinin incelenmesi
Investigation of the demand for business and cultural-art tourism from international auction houses
- Tez No: 838880
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİD KINGIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Günümüzde küresel ekonominin sürekli büyümesi ve gelişmesi, sanat, iş dünyası ve turizm arasındaki etkileşimi giderek daha önemli hale getirmektedir. Bu bağlamda, kültür-sanat turizmine duyulan artan ilgi, sanat ve kültürel değerlerin takdir edilmesi, tüketimi ve ticaretiyle ilgili deneyim ve faaliyetleri kapsamaktadır. Uluslararası müzayede evleri, bu pazar segmentinde önemli bir rol üstlenmekte ve dünya genelindeki turistler, koleksiyoncular, yatırımcılar ve meraklıları çekmektedir. Bu tez çalışması, uluslararası müzayede evlerinden kaynaklanan iş ve kültür-sanat turizmi talebini inceleyerek, bu talebi etkileyen faktörler, pazarın özellikleri ve turizm endüstrisi, müzayede evleri ve ev sahibi destinasyonlar üzerindeki potansiyel etkileri anlamaya yönelik eşsiz bir fırsat sunmaktadır. Bu tez çalışması, uluslararası müzayede evlerinden kaynaklanan iş ve kültür-sanat turizmi talebini inceleyerek, sanat, iş ve turizm arasındaki karmaşık etkileşimin anlaşılmasına katkı sağlamaktadır. Çalışmanın bulguları, bu büyüyen pazar segmentinin sürdürülebilir gelişimiyle ilgilenen akademisyenler, uygulayıcılar, politika yapıcılar, müzayede evleri ve ev sahibi destinasyonlar için değerli olacaktır. Sanat ve turizmin yakınlaşmasının sunduğu fırsatlardan yararlanmak isteyen tüm paydaşlar, bu çalışmadan önemli bilgiler edinebilir ve sektörler arası iş birliğini güçlendirebilirler. Bu tezin sonuçları, kültür-sanat turizminin ve iş dünyasının etkileşimini daha iyi anlamak, pazar segmentinin gelişimine ve ev sahibi destinasyonların turizm potansiyellerinin artırılmasına yönelik stratejiler geliştirmek ve uygulamak için kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Today, the continuous growth and development of the global economy makes the interaction between arts, business and tourism increasingly important. In this context, the growing interest in arts and culture tourism encompasses experiences and activities related to the appreciation, consumption and trade of art and cultural values. International auction houses play an important role in this market segment, attracting tourists, collectors, investors and enthusiasts from around the world. By examining the demand for business and arts and culture tourism from international auction houses, this thesis provides a unique opportunity to understand the factors influencing this demand, the characteristics of the market and the potential impacts on the tourism industry, auction houses and host destinations. This thesis contributes to the understanding of the complex interplay between art, business and tourism by examining the demand for business and arts and culture tourism from international auction houses. The findings will be valuable for academics, practitioners, policy makers, auction houses and host destinations interested in the sustainable development of this growing market segment. All stakeholders interested in capitalizing on the opportunities offered by the convergence of arts and tourism can gain important insights from this study and strengthen cross-sectoral collaboration. The results of this thesis are critical to better understand the interaction of arts and culture tourism and business, and to develop and implement strategies for the development of the market segment and the enhancement of the tourism potential of host destinations.