The problem of determinism in history in the context of Karl Popper's philosophy
Karl Popper'ın felsefesi bağlamında tarihte determinizm problemi
- Tez No: 838932
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET İKBAL BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezde, tarihte determinizm problemini ele aldım. Bir kişinin tarihte determinizm meselesi bağlamında konumunu belirleyecek çekirdek soruları betimledim ve bu betimlememe dayanarak Karl Popper'ın felsefi anlamda bu konudaki pozisyonunu netleştirdim. Buna göre, öncelikle tarih felsefesi, nedensellik, determinizm ve teleoloji kavramlarını analiz ederek farklılıklarını ve benzerliklerini ortaya koydum. Ardından pozitif bilimlerdeki yasalılık ve sosyal bilimlerdeki yasalılık konusunu ele alarak geleceği öngörme konusunda iki alandaki farklılığı analiz ettim. Bu kısımda tek çizgili tarih anlayışı, döngüsel tarih anlayışı ve gelişim temelli tarih anlayışlarını örneklerle analiz ettim. Ardından insanın niyetli ve iradeli varlık olması sebebiyle ona yönelik incelemenin salt fiziksel unsurlardan farklı olduğunu vurguladım. Tezimin son kısmında ise, Karl Popper'ın tarihsiciliğe bakışını irdelemeye koyuldum. Onun metodolojik açıklamasını ele aldıktan sonra, Karl Popper'ın bütüncül tarih anlayışlarını totaliter rejimlerle ilişkilendirme biçimini örneklerle ele aldım. Aynı kısımda, determinizm konusundaki tartışmaları, tarihe ait bir telos olup olmadığı ve insanların özgür iradesi olup olmadığı sorularına verilecek farklı cevaplara göre kategorize ederek Karl Popper'ın pozisyonunu netleştirdim.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I deal with the problem of determinism in history. I have described the core questions that will determine a person's position in the context of the issue of determinism in history, and based on this description, I clarify Karl Popper's philosophical position on this issue. Accordingly, I first analyze the concepts of the philosophy of history, causality, determinism, and teleology and reveal their differences and similarities. Subsequently, by addressing the nomologicalism in the positive sciences and in the social sciences, I analyze the differences in these two areas in terms of predicting the future. In the section, I analyze the single-line, cyclical, and progress-based understanding of history with examples. Later, I emphasize that the examination of human is different from purely physical elements, since the human is an intentional-purposeful being. In the last part of my thesis, I examine Karl Popper's view of historicism. After handling his methodological explanation, I deal with examples of Karl Popper's way of associating holistic understandings of history with totalitarian regimes. In the same part, I clarify Popper's position by categorizing the debates on determinism according to different answers to the questions of whether there is a historical telos, and whether people have free will.