The effect of empowering leadership on job satisfaction & work effort
Güçlendı̇rı̇cı̇ lı̇derlı̇ğı̇n ı̇ş tatmı̇nı̇ ve iş çabası üzerı̇ndekı̇ etkı̇sı̇
- Tez No: 839151
- Danışmanlar: PROF. HAYAT KABASAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Güçlendirici liderlik, liderlerin astlarıyla güçlerini paylaşarak ve o gücün kullanımını kolaylaştırarak uyguladıkları bir yönetim biçimidir (Amundsen ve Martinsen, 2014; Conger ve Kanungo, 1988; ve Vecchio vd., 2010). Güçlendirici liderlik, olumlu iş sonuçlarıyla ilişkilendirilmiştir. Öz-Belirleme Kuramı (Self-Determination Theory - SDT), özerklik, yeterlilik ve ilişkiler olmak üzere üç ana prensibe dayanmaktadır. Bu prensipler, bireylerin içsel motivasyonunu ve içselleştirme sürecini arttırır (Deci ve Ryan, 1985, 1987; Gagne ve Deci, 2005; Ryan, 1995; Ryan ve Deci, 2000; ve Ryan vd., 1997). Bu da pozitif iş sonuçlarına yol açar ve günümüz araştırmaları tarafından ayrıntılı bir şekilde ele alınmaktadır. Bu çalışma, güçlendirici liderlerin işyerindeki varlığının iş çabası ve iş tatmini gibi iki belirli iş sonucuyla önemli bir ilişkisi olup olmadığını araştırmaktadır. Basit doğrusal regresyon analizleri, farklı yaş gruplarından ve sektörlerden beyaz yakalı çalışanlar örnekleminde gerçekleştirilmiştir. Bulgular, güçlendirici liderliğin iş tatmini üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu doğrulamaktadır. Çalışmanın teorik sonuçları ve bulguları, gelecekteki araştırmalar ve pratik uygulamalar açısından incelenmiş ve tartışılmıştır. Bu çalışma, işyerinde güçlendirici liderliğin önemi ve olumlu iş sonuçları üzerindeki etkisi konusundaki artan literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Empowering leadership is a practice in which leaders share power with their subordinates and facilitate the use of that power (Amundsen and Martinsen, 2014; Conger and Kanungo, 1988; and Vecchio et al. ,2010) and is associated with poositive job outcomes. As a theoretical framework, this thesis uses Self-Determination Theory (SDT), which is built on three main principles–autonomy, competence, and relatedness–that increase individuals' intrinsic motivation and the process of internalization (Deci & Ryan, 1985, 1987; Ryan & Deci, 2005; Ryan, 1995; Ryan & Deci, 2000; Ryan et al.,1997), which leads to positive job outcomes that are elaborated by contemporary research. This study explores whether the presence of empowering leaders in the workplace has a significant relationship with two specific job outcomes: work effort and job satisfaction. Simple linear regression analyses were conducted on a sample of white-collar employees of various age groups and sectors. The findings confirmed the positive impact of empowering leadership on job satisfaction only. The theoretical implications and practical significance of the study's findings are examined and discussed in relation to future research and practical applications. This study contributes to the growing body of literature on the importance of empowering leadership in the workplace and its impact on positive job outcomes.