The role of causal reasoning in children's social inferences about leaders
Nedensel açıklamaların çocukların liderler hakkındaki çıkarımlarında rolü
  1. Tez No: 839198
  2. Yazar: DUYGU YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAYE SOLEY WALLIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Atıfsal süreçler, çocukların statüye dayalı tutumlarını etkilemektedir. Çocuklar yüksek statünün içsel faktörlere atfedildiği durumlarda yüksek statülü bireylere daha olumlu yaklaşırlar. Bu çalışma, aynı yüksek statüyü farklı nedenlerden dolayı elde eden iki lideri karşılaştırarak farklı nedensel atıfların (içsel ve dışsal) 6-7 yaş ve 9-10 yaş çocuklarının liderlere yönelik tutumları üzerindeki etkisini anlamayı amaçlamıştır. Çocukların atıf süreçleri ve statüye dayalı değerlendirmelerindeki rolünü anlamak için çocukların ebeveynlerinin eğitim düzeyleri ayrıca incelenmiştir. Çocuklar (N = 64) birisi içsel sebeplerden, diğeri de dışsal sebeplerden başkan olmuş iki başkan gördüler. Çocuklardan başkanları ne kadar destekledikleri, başkanların ne kadar zeki ve yaptıkları işte başarılı olduğunu düşükleri söylemeleri istendi. Son olarak, çocuklara başkanların başka yerlerde de başkan olmasını bekleyip beklemedikleri soruldu. Hem küçük hem de büyük çocuklar, liderlerden pozisyonunu içsel faktörlere bağlı olarak elde etmiş olanının (dışsal faktörlere bağlı olana göre) daha başarılı ve zeki olduğunu düşündüler ve bu fark daha büyük çocuklar için daha belirgindi. Büyük çocuklar içsel nedenlerden lider olan başkana daha fazla destek verirken, küçük çocukların liderlere olan desteği nedensel atıflara dayalı olarak farklılık göstermedi. Ebeveynlerin eğitim düzeyi arttıkça çocukların liderlere olan destekleri azaldı. Son olarak, büyük çocuklar, görevlerini içsel nedenlere dayanarak elde eden liderlerin başka bir şehirde de liderlik pozisyonu elde edeceğini düşünürken, küçük çocukların beklentileri şans seviyesindeydi. Ayrıca, ebeveynlerin eğitim düzeyi arttıkça, çocuklar dışsal nedenlerden dolayı lider olan kişilerin statüsüne daha az devamlılık atfetti. Genel olarak, sonuçlar çocukların liderler hakkındaki değerlendirmelerinin gelişimsel atıf süreçleri ve bağlamsal faktörlerle etkileşim içinde olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Attributional processes influence children's status-based attitudes. Children approach high-status individuals more positively when the status is attributed to internal factors. The present aimed to understand the influence of different causal attributions (internal vs. external) on 6-7-years-old and 9-10-years old children's attitudes toward leaders by comparing two leaders who attained equally high statuses due to different causes. Parental education of the children was also examined to understand its role in children's attributional processes and status-based judgments. Children (N = 64) saw two presidents, one of whom became a president due to internal reasons, and one due to external reasons. Children were asked how much they supported presidents and to infer presidents' intelligence and success in their roles. Finally, children were asked whether they expected these presidents to become presidents in different contexts as well. Both younger and older children thought leaders who attained their position due to internal factors (vs. external factors) were more successful and intelligent, and the difference was larger for older children. Older children supported leaders with internal explanations more than leaders with external explanations but younger children's support for the leaders did not differ based on causal attributions. Furthermore, as parental education increased, children tended to support leaders less. Older children thought that leaders who attained their role due to internal factors would be more likely to have a leadership position also in different cities, while younger children were at chance level. Moreover, as parental education increased, children were more likely to attribute less stability to the leadership status of the leaders with external explanations. Overall, results revealed that children's evaluations of leaders interact with attributional processes and contextual factors throughout their development.