Bankacılıkta risk kavramı-piyasa riski: Dövizden dönüşümlü kur korumalı mevduat hesabı üzerine bir inceleme
The concept of risk in banking-market risk: A study on the exchange rate protected deposit account that is rotating from foreign exchange
- Tez No: 839205
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURCAN BULUT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 98
Özet
Ekonomik aktörlerin başında gelen bankacılık sektörü, her toplumla değişim ve dönüşüm göstererek günümüzdeki haline ulaşmıştır. Her bir değişimi yaşanan ekonomik krizler sonrası veya oluşabilecek krizleri önleme niteliği taşımakla beraber kendi içerisinde belirli riskleri de barındırmaktadır. Sektörün detaylı incelemesinin yapıldığı bu çalışmada bankacılıktaki temel risklerden biri olarak kabul edilen ve Türkiye'de uzun yıllardır devam eden enflasyonun hızlandırdığı kur riskine alternatif bir çözüm olarak getirilen Dövizden Dönüşümlü Kur Korumalı Mevduat Hesabı ele alınmıştır. İlgili hesabın daha anlaşılabilir olmasını sağlamak amacıyla sayısal örnekler verilerek konuya açıklık getirilmiştir. Konu ile ilgili yapılan çalışmalar gözden geçirilmiş, araştırmaya konu mevduat hesabının avantaj ve dezavantajlarının da belirtildiği çalışmada var olan literatür çalışmaları ışığında konu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The banking sector, which is one of the leading economic actors, has reached its current state by changing and transforming with every society. Each change has the quality of preventing the crises that may occur after the economic crises experienced or that may occur, but also contains certain risks within itself. In this study, in which the sector is examined in detail, the Currency Conversion Currency Protected Deposit Account, which is considered as one of the main risks in banking and brought as an alternative solution to the exchange rate risk accelerated by the inflation that has been going on for many years in Turkey, is discussed. In order to make the related calculation more understandable, the subject has been clarified by giving numerical examples. The studies on the subject were reviewed, and the scanning method was used in the study, in which the advantages and disadvantages of the deposit account subject to the research were also stated.