Senil kataraktlı lenslerde spektroflorimetrik selenyum tayini
Determination of selenium in senile cataractous lenses by spectrofluorometric method
  1. Tez No: 83921
  2. Yazar: MEHMET GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ÖLÇÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SENİL KATARAKTLI LENSLERDE SPEKTROFLORİMETRÎK SELENYUM TAYİNİ Mehmet GÜNEŞ Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı 1999, Sayfa : 43 Bu çalışmada selenyum diaminobenzidin (DAB) ile florimetrik olarak tayin edildi. Bu amaçla yapılan çalışmada sulu ortamda Se(IV) - DAB kompleksi oluşturuldu. Se(IV) - DAB kompleksi için maksimum emisyon dalgaboyu 570 nm, kompleks oluşum süresi 45 dakika, çalışma pH'nın 1.7 ± 0.2 olduğu belirlendi. Kompleks için en uygun özütleyicinin toluen, özütleme pH'nm 7 ± 0.2 olduğu ve özütleme işleminin tek basamakta gerçekleştirilebileceği görüldü. Kompleksin lineer çalışma aralığının 10-10 ug L“ arasında, Se için tayin sınırının ise 10 ug L”olduğu belirlendi. Bu yöntemle Se analizinde Ni+2, Cu+2, Fe+3 ve Zn+2 iyonlarının girişim yaptığı ve bu iyonların girişimleri EDTA çözeltisi kullanılarak giderildi. Geliştirilen yöntem ile senil kataraktlı insan göz lenslerinde Se tayinleri gerçekleştirildi. Kontrol grubu insan göz lenslerinde Se düzeyi 1.45 ± 0.28 mg kg"'yaş ıens, senil katarakttı lenslerde ise 1.17 ± 0.38 mg kg-1yaş lens olarak bulundu. Her iki grubun Se düzeyleri arasında istatiksel olarak önemli bir farkın olmadığı gözlendi (p> 0.05 ). Anahtar Kelimeler : Selenyum, Katarakt, Florimetri, Senil Katarakt, Lens
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DETERMINATON OF SELENIUM IN SENILE CATARACTOUS LENSES BY SPECTROFLUOROMETRIC METHOD Mehmet GÜNEŞ Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences, Department of Chemistry, 1999, Page : 43 In this study, selenium was determined by spectrofluorometric method using diaminobenzidine (DAB). For this purpose, Se(IV)- DAB complex was formed in aqua media. The maximum emission wavelength was found at 570 nm, formation time was 45 minutes at pH: 1.7 ± 0.2. Toluen was found to be suitable for extraction of this complex. The optimum extraction pH was found at 7 ± 0.2, the extraction procedure was made at one step. Linear working range for the complex is 10 -10 2 ugL-1 and selenium detection limits is 10 ug IS l, interfering ions by this method are Ni+2, Cu+, Fe+3 and Zn+2. Interferences were eliminated by the use of EDTA solution. Selenium was determined in human senile cataractous lens. Selenium level in lens for control group was 1.45 ± 0.28 mg kg“ Vet lens, in senile cataractous group was 1.17 ± 0.38 mg kg”'wet lens- It was seen that there is statistically no significant difference between these two groups ( p > 0.05 ). Key Words : Selenium, Cataract, Fluorimetry, Senile Cataract, Lens