Effects of seductive details on reading comprehension in a second language
Metindeki ilgi çekici detayların ikinci dilde okumada etkisi
  1. Tez No: 839214
  2. Yazar: OYLUM SAVLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİYE GÜLCAN ERÇETİN KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tezin amacı, ilgi çekici detayların ikinci bir dilde okuduğunu anlama üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmadaki odak noktaları, ilgi çekici detayların türü ve okuyucu farklılıklarıdır. Araştırma soruları (a) ilgi çekici detay türünün (tamamen alakasız detaylar ve orta derecede alakalı ilgi çekici detaylar) ikinci dilde okuduğunu anlamayı etkileyip etkilemediğine ve (b) ikinci dilde okunanı anlamada ön bilginin etkili olup olmadığına, etkiliyse de hem yüksek hem de düşük dil yeterliğine sahip gruplarda geçerli olup olmadığına odaklanmıştır. Bu sebeple, araştırmaya hem A2 hem de B2 seviyesindeki öğrencilerin bulunduğu 69 hazırlık okulu öğrencisi katıldı. Aynı okuma materyali, üç farklı katılımcı grubuna üç farklı versiyonda sunuldu. Bu versiyonlar, ilgi çekici detayların varlığı ve türü açısından farklılık gösterdi. A2 ve B2 sınıfları, metnin üç versiyonundan birine rastgele atandı. Katılımcılara metni okumadan önce ve okuduktan sonra ön bilgi ve anlama testi uygulandı. Bulgulara göre, ilgi çekici detayların okuduğunu anlama üzerinde anlamlı bir etkisi olmamıştır. Konu hakkında ön bilgisi yüksek olan katılımcılar, anlama testinde daha iyi performans gösterdi ve bu durumun hem yüksek hem de düşük dil seviyesine sahip iki grup için de geçerli olduğu saptandı. Bu çalışmanın sonuçlarının, sınıfta ikinci dilde okuma öğretimi ve ikinci dilde okuma materyalleri oluşturma açısından yarar sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the impact of seductive details on reading comprehension in a second language (L2). The study explores how different types of seductive details (totally unrelated versus moderately related) affect L2 reading comprehension and whether prior knowledge is linked to comprehension, particularly when exposed to texts with seductive details. The study involved 69 preparatory school students with A2 and B2 English proficiency levels. Three versions of the same reading material were presented to different groups: (a) no seductive details, (b) slightly irrelevant details, and (c) totally unrelated details. Participants completed a prior knowledge test about the text's topic before reading and a comprehension test after reading. The results revealed that seductive details did not significantly impact reading comprehension. However, a positive relationship was found between prior knowledge and reading comprehension when exposed to texts with seductive details. Higher prior knowledge was associated with better comprehension, regardless of language proficiency. These findings offer valuable insights for teaching L2 reading and developing L2 reading materials.