I. Meşrutiyet dönemi Osmanlı Mebusan Meclisi'nde gayrimüslim unsurların siyasal temsili
Political representation of non-Muslims in the Ottoman Mebusan Assembly during the First Constitutional Monarchy period
  1. Tez No: 839415
  2. Yazar: ASLIHAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SADOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Siyasal temsil mevzusu bağlamında gerek mutlak monarşi gerekse meşruti monarşi dönemlerinde toplumun kim tarafından ve nasıl yönetileceği temel sorunsallardan biridir. Bu hususla siyaset bilimi açısından siyasal temsil konusu çalışılması gereken akademik itibarla ihtisaslaşmayı hak etmektedir. 19. yüzyılda mutlak monarşiden meşruti bir yönetime geçme sancıları çeken Osmanlı İmparatorluğu'nda da bu konu üzerine bir araştırmanın yapılması önemli olarak gözükmektedir. Özellikle 19. yüzyıl milliyetçilik çağında siyasal temsil konusunun Osmanlı Devleti gibi etnik, dil ve din gibi aidiyetlerin belirgin olduğu topluluklar üzerinden değerlendirilmesi meseleye ayrı bir özgünlük katmaktadır. Literatüre bakıldığında bu konuda yapılmış ayrıntılı bir çalışmanın eksikliği dikkat çekmektedir. Genellikle bu konudaki çalışmalar geniş bir zaman dilimini esas almakta ve tek boyutlu bir başlık niteliğindedir. Bu çalışma I. Meşrutiyet dönemi zaman dilimini kıstas gözeterek, Osmanlı Mebusan Meclisi'nde gayrimüslim unsurların siyasal temsili özelinde bir araştırmayı içermektedir. Bu bağlamda çalışmadaki temel hipotez; I. Meşrutiyet Osmanlı Mebusan Meclisi'nin, gayrimüslim unsurların siyasal temsili ile ilgili olarak nicelik ve çalışma biçimi açısından başarılı bir örnek olarak görülmesine rağmen parlamentonun hem kısa ömürlü olması, hem de oluşum biçimi açısından demokratik temsilden uzak bir görüntü sergilemesidir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel olarak siyasal temsil kavramı hem modern hem de post-modern yaklaşımlar üzerinden incelenmiştir. Siyasal temsil anlayışında fikir sunan düşünürlere yer verilerek, bu konuda yaşanan dönüşüm sürecinin tarihsel seyri ortaya konmuştur. 19. yüzyıl meşruti monarşisinde etnik ve dini unsurların siyasal temsilini değerlendirmek için de Osmanlı İmparatorluğu'na nispet edilebilecek Avusturya ve Rusya İmparatorluğu'na yer verilmiştir. Ardından siyasal temsil konusundaki eleştirilere değinilmiştir. İkinci bölümde Osmanlı Millet Sistemi ve bu sistemdeki gayrimüslim unsurlar açıklanarak, Osmanlı'daki idari ve siyasi temsil olgusu irdelenmiştir. Son bölümde ise Osmanlı Parlamentosundaki gayrimüslim mebusların çalışmaları kapsamında gayrimüslim toplulukların siyasal temsili araştırılmıştır. Sonuç olarak Osmanlı Devleti'nde yaşayan gayrimüslim unsurların siyasal açıdan temsil süreçlerinin her ne kadar modern demokrasi anlayışı yöneliminde olmasa da çağın şartları doğrultusunda özellikle Rusya ve Avusturya'daki milletlere kıyasla oldukça ileri bir düzeyde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the context of the issue of political representation, who and how the society will be governed is one of the main problematics in both absolute monarchy and constitutional monarchy periods. In this respect, in terms of political science, the issue of political representation deserves to be specialized in terms of academic reputation. In the 19th century, it seems important to conduct a research on this issue in the Ottoman Empire, which was in the throes of transition from absolute monarchy to a constitutional government. Especially in the 19th century era of nationalism, evaluating the issue of political representation through communities such as the Ottoman Empire, where ethnic, linguistic and religious affiliations were prominent, adds a distinct originality to the issue. When we look at the literature, the lack of a detailed study on this subject draws attention. Generally, studies on this subject are based on a wide time period and have a one-dimensional title. Therefore, this study includes a research on the political representation of non-Muslim elements in the Ottoman the first parliament by taking the time period of the First Constitutional Monarchy period as a criterion. In this context, the main hypothesis of the study is that although the Ottoman the first parliament of the First Constitutional Monarchy is seen as a successful example of the political representation of non-Muslims in terms of quantity and working style, the parliament is both shortlived and far from democratic representation in terms of its formation. The study consists of three parts. In the first part, the concept of political representation is analyzed. The historical course of the transformation process on this subject is revealed by giving place to thinkers who offer ideas on the understanding of political representation in the context of the early and modern period. In order to evaluate the 19th century constitutional monarchy's political representation of ethnic and religious elements, the Austrian and Russian Empires, which can be compared to the Ottoman Empire, are included. Afterwards, criticisms on political representation are addressed. In the second part, the Ottoman Nation System and non-Muslim elements in the system are explained and the phenomenon of administrative and political representation in the Ottoman Empire is analyzed. In the last part, the political representation of non-Muslim communities was investigated within the scope of the works of non-Muslim deputies in the Ottoman Parliament. As a result, it is seen that the political representation processes of non-Muslims living in the Ottoman Empire, although not in the direction of modern democracy understanding, were at a very advanced level in line with the conditions of the era, especially compared to the nations in Russia and Austria.