The impact of American Missionaries on Women's education in the Ottoman Empire and Korea
Amerikalı Misyonerlerin Osmanlı İmparatorluğu ve Kore'de kadınların eğitimine etkisi
  1. Tez No: 867414
  2. Yazar: FATMA ZÜLAL ÜÇIŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ZEYNEB HALE EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Amerikan yurtdışı misyonerlik hareketi 1810 yılında American Board of Commissioners for Foreign Missions teşkilatının kurulmasıyla başlamıştır. Bu gönüllü kuruluş, yabancı ülkelerdeki Amerikan misyonerlik faaliyetlerini denetlemiştir. Zamanla Amerikalı misyonerler Hindistan, Hawaii, Burma, Afrika, Çin, Japonya, Orta Doğu ve Kore gibi çeşitli ülkelere seyahat etmişlerdir. Protestan misyonerler kitlesel eğitime öncelik vererek, insanların kendi ana dillerinde İncil'i incelemelerine olanak sağlamışlar ve bu bölgelerde eğitim kurumlarının kurulmasına yol açmışlardır. Bu tez, 19. Yüzyıl ve 20. Yüzyılın başlarında Osmanlı İmparatorluğu ve Kore'de Amerikalı misyonerlerin kadınların eğitimindeki önemli rolünü incelemektedir. Amerikalı misyonerler Batı eğitiminin, değerlerinin ve sosyal değişimlerin iki farklı bölgeye tanıtılmasında önemli bir rol oynamışlardır. Bu araştırma, eğitim çabalarının karşılaştırmalı bir analizini sunarak Osmanlı İmparatorluğu ve Kore'nin sosyo-kültürel ve politikası üzerindeki etkilerini incelemektedir. Buna ek olarak, benzerlik ve farklılıkları da vurgulamaktadır. American Board of Commissioners for Foreign Missions gittiği her yerde eğitim kurumları kurmuştur. Kitlesel eğitime ve İncil'in ana dillerinde öğretilmesine odaklanmaları, her iki bölgede de kadınların eğitiminin geliştirilmesinde önemli bir rol oynamıştır. Misyonerlerin kadınların eğitimini teşvik etme çabaları sayesinde, farklı kökenlerden çok sayıda kadın eğitim alabilmiştir. Sonuç olarak, kadınlara yönelik Amerikan misyoner okulları ve mezunları, modern eğitim sisteminde önemli bir rol oynamış ve kadınların eğitimine önemli katkılar sağlamıştır. Bu çalışma Osmanlı İmparatorluğu ve Kore'de misyonerlik faaliyetlerinin kadınların eğitimine etkisini karşılaştırmaktadır. Karşılaştırmalı bir analiz yoluyla, Amerikalı misyoner kadınların eğitiminin bu iki bölge üzerindeki etkisindeki benzerlikleri ve farklılıkları tespit etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The American foreign missionary movement began in 1810 with the establishment of the American Board of Commissioners for Foreign Missions (ABCFM). This voluntary organization oversaw American missionary activity in foreign countries. American missionaries traveled to various countries such as India, Hawaii, Burma, Africa, China, Japan, the Middle East, and Korea. Protestant missionaries prioritized mass education, allowing people to study the Bible in their native languages, leading to the establishment of educational institutions in these regions. This thesis explores the significant role of American missionaries in women's education in the Ottoman Empire and Korea during the nineteent and early twentieth centuries. This research highlights the similarities and differences in their impact on the social, cultural, and political landscapes of the Ottoman Empire and Korea by offering a comparative analysis of their educational efforts. The American Board of Commissioners for Foreign Missions supervised the missionary activity in foreign lands, and the American missionaries' established educational institutions wherever they went. Their focus on mass education and teaching the Bible in native languages played a significant role in developing women's education in both regions. Due to the efforts of missionaries in promoting women's education, numerous women from diverse backgrounds were able to receive education. As a result, American missionary schools for women and their graduates played a vital role in the contemporary education system and made significant contributions to women's education. This study compares the impact of missionary activities on women's education in the Ottoman Empire and Korea. Through a comparative analysis, it aims to identify the similarities and differences in the influence of American missionary women's education on these two regions.