Alan bazlı modüler öğretim yaklaşımı ile klasik üniter öğretim yaklaşımının karşılaştırılması: Turizm meslek dersleri öğretmenlerinin görüşleri
Comparison of field-based modular teaching approach and classical unitary teaching approach: Views of tourism vocational courses teachers
  1. Tez No: 839550
  2. Yazar: KÖKSAL DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJDAT ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Dünya genelinde uluslararası turizm hareketlerine katılan turist sayılarına bakıldığında Türkiye en çok tercih edilen ülkeler arasında yer almaktadır. Turizm çeşitliliği açısından yeni arayışlar devam ederken turizm ve otelcilik sektörünün de kalifiye personel ihtiyacı gün geçtikçe artmaktadır. Her sektörde ve alanda olduğu gibi nitelikli personel yetiştirmenin yolu eğitimden geçmektedir. Kalifiye personel yetiştirmek amacıyla başlanan MEGEP projesi ile birlikte ortaöğretim düzeyinde uygulanan turizm öğretim yaklaşımında değişiklikler meydana gelmiştir. Bu çalışmada meslek dersleri öğretmenlerinin görüşleri doğrultusunda klasik üniter öğretim yaklaşımı ile alan bazlı modüler öğretim yaklaşımları karşılaştırılmıştır. Çalışma grubu klasik üniter turizm öğretim yaklaşımı ile alan bazlı modüler turizm öğretim yaklaşımlarının her ikisinde de görev yapmış, en az 25 yıllık deneyimi olan Türkiye'nin çeşitli illerinde görev yapmış ve yapmakta olan, her coğrafi bölgeden en az 1 öğretmen olmak üzere, toplamda 23 meslek öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırma verileri nitel araştırma yöntemlerinden derinlemesine görüşme tekniği ile toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler gizlenen gerçekleri ortaya çıkarmayı ve verileri tanımlayabilecek kavram ve ilişkilere ulaşmak için içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda klasik üniter turizm öğretim yaklaşımında uygulanan müfredatın, kapsamlı, bütünsel ve verimli olduğu, öğrenme açısından daha kalıcı ve geniş çeşitlilikte bir öğrenme sağladığı, temel mesleki turizm eğitiminin daha iyi verildiği, öğrencilerin her alandan bilgi ve beceri sahibi olacak şekilde mezun olabildiği, bu nedenle profesyonel meslek yaşamlarında alanlar arası geçişlerinin daha kolay olabildiği araştırmaya katılan öğretmenler tarafından ifade edilmiştir. Araştırma katılan meslek dersleri öğretmenleri tarafından karşılaştırılan iki öğretim yaklaşımının da olumlu ve olumsuz yönleri ifade edilmiştir. Ancak klasik üniter öğretim yaklaşımının olumlu yönlerinin daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Araştırmaya katılanlar tarafından klasik üniter turizm öğretim yaklaşımının temel alınması gerektiği belirtilmiştir. Ayrıca alan bazlı modüler turizm öğretim yaklaşımının olumlu yönlerinin de klasik üniter öğretim yaklaşımına dâhil ederek yeni bir turizm öğretim yaklaşım modeli oluşturmanın daha verimli olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Considering the number of tourists participating in international tourism movements around the world, Turkey is among the most preferred countries. While new searches continue in terms of tourism diversity, the need for qualified personnel in the tourism and hotel management sector is increasing day by day. As in every sector and field, the way to train qualified personnel is through education. With the SVET project, which was initiated to train qualified personnel, changes have occurred in the tourism teaching approach applied at the secondary education level. During the change process, the disadvantages of the field-based modular teaching approach began to be experienced. In this study, it is aimed to compare the opinions of vocational course teachers about which of the classical unitary teaching approach and field-based modular teaching approach is more efficient in terms of tourism education, as a result of critical opinions. The study consisted of 23 vocational teachers in total, who have worked in both classical unitary tourism teaching approaches and field-based modular tourism teaching approaches, who have worked and are working in various provinces of Turkey with at least 25 years of experience, and at least 1 teacher from each geographical region. is formed. Research data was collected by interview technique, one of the qualitative research methods. The data obtained from the research were analyzed with content analysis to reveal hidden facts and reach concepts and relationships that can describe the data. In line with the findings obtained from the research, the curriculum applied in the classical unitary tourism teaching approach is comprehensive, holistic and efficient, provides a more permanent and wide variety of learning, basic vocational tourism education is provided better, and students can graduate with knowledge and skills in all fields. For this reason, it was argued by the teachers who participated in the research that their transition between fields could be easier in their professional lives. The positive and negative aspects of the two compared teaching approaches regarding tourism teaching are expressed. However, it has been stated that the classical unitary teaching approach has more positive aspects. They stated that the classical unitary tourism teaching approach should be taken as a basis. In addition, it was concluded that it would be more efficient to create a new tourism teaching approach model by incorporating the positive aspects of the field-based modular tourism teaching approach into the classical unitary teaching approach.