Ankara bölgesi kamu inşaatlarında alt yüklenici kullanımının inşaatın yapım süresi ve imalat kalitesine olan etkisi üzerine bir araştırma
A Research on the effect of the sub loaders in the public contructions in Ankara region in terms of constuction quality
- Tez No: 83955
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP KANIT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İnşaat Mühendisliği, Education and Training, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ANKARA BÖLGESİ KAMU İNŞAATLARINDA ALT YÜKLENİCİ KULLANIMININ İNŞAATIN YAPIM SÜRESİ VE İMALAT KALİTESİNE OLAN ETKİSİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA (Yüksek Lisans Tezi) Ayşe AKBABA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1999 ÖZET Diğer işletmeler gibi amacı mal ve hizmet üretmek olan inşaat sektörü, kuramsallaşamadığı için imalat sektörüne nazaran yapısal sorunları daha yoğun yaşamaktadır. Geçmişi,tecrübesi, arşivi, teknik ve idari kadrosu, makine ve donanımı, hatta sermayesi bile olmayan bir çok müteahhit maalesef günümüzde bu yokların oluşturduğu yoğun sorunlarım gereğine uygun iş yapma ilkesini çiğneyerek aşmaya çalışmaktadır. Yarattığı istihdam ve katma değer imkanları ile diğer sektörleri itici özelliğe sahip olan inşaat müteahhitliği, son yıllarda öncü bir sektör haline gelmiştir. Her türlü yatırımın gerçekleşmesi bu sektör vasıtasıyla yerine getirildiği için; özellikle büyük ihalelerin yapılması ve tamamlanmış büyük projelerin hizmete alınması, kamuoyu tarafından da yakinen izlenmektedir. Günümüzde, meslek kalitesinden uzak firmaların söz sahibi olma gayretlerini izlediğimiz bu sektörün faaliyetlerini düzenleyen 2886 sayılı yasa ve11 uygulama tebliğleri; ne yazık ki çoğu kere zararların halkın ödemesi zorunda kalındığı birçok yarım uygulamalarıda önleyememektedir. Müteahhitlik firmaları hizmet alanının genişliği sebebiyle çoğu kere imalat için başka firmalarla ortak çalışmak zorunda kalmaktadır. Bu uygulama güncel mesleki deyimiyle alt yüklenici kullanımı şeklinde yerleşmiştir. Bugün, bu sektörde kendi dalında ihtisaslaşmış ve kurumlaşmış çok büyük alt yüklenici firmalar bulunmaktadır. İnşaat imalatı yapısı gereği çok farklı dallarda ihtisas ve donanım gerektirir. Bu bakımdan bağımsız firmaların biraraya gelerek çalışmaları zorunludur. Yapılan işin kalitesi, maliyet ve yapım süresi bu bir araya gelen firmaların ne derece uyumlu çalıştıklarına ve yapılan planlamalara ne derece uyduklarına bağlıdır. Kendi içinde kurumsallaşamama problemleri yaşayan müteahhitlik firmalarının müşterek üretim sürecinde daha yoğun ve komplike problemler yaşayacağı tabiidir. Çalışmada bu güne kadar bu alanda yapılan çalışmaların ışığı allında alt yüklenici kullanımı yapısal yönden incelemeye çalışılmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 500 100 17 Ana firma, alt yüklenici, koordinasyon, denetim 60 Yrd. Doc. Dr. Recep KANIT
Özet (Çeviri)
Ill A RESEARCH ON THE EFFECT OF THE SUB LOADERS IN THE PUBLIC CONTRUCTIONS IN ANKARA REGION IN TERMS OF CONSTUCTION QUALITY (M.Se Thesis) Ayşe AKBABA GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1999 ABSTRACT The civil sector, which its aim is produce goods and services, as the other operations, fares the structural conflicts much more than production sector due to not being institutionalzed. Many contraors which have no background, experience, archieve, technical and personal staff, machinary and equipment, even capital unfortunately nowadays to run over the fair working qualifications and principles. Civil contractorship, which has a repelling property of the other sectors due to creating employment and added valve possibilitier, lately became one of a leading seçtir. Since every kinds of investment is realized by means of this sector, espercally making big entrustings and putting the big projects into service take public attention very much. Nowadays, unforunately 2886 numbered amendent and application notifications, wihc organize the actinties of this sector are for away from professional quality and spends efforts to be domineer in this, do not prenentIV the expenses to be paid by public and many unfinished works resultantmly. The constructing firms usualy cooperate with other firms for productions of some material due to a vast service field of the sector. This application, as with the current professional saying, is settled as using the subloader: Today, there are many sub loading firms which are proffessional and institutionalized this sector. As necessity for structure of civil material's production, proficincy and equipment in various aspects are necessary. Therefore, independent firms should get together to work. The quality of work, cost and the construction period dependen capability of getting the firms along with eachodher and their degree of fitting the plans they h9ave done together. It is, ofcourse, normal that the constructing firms face denser and more complex problems of institutionalization in themselves, in the period of natural productions. İn this study, the usage of subloader structurally was taken into considerations under the light of the studies done up to now. Scientific Code Key Words Page Number Thesis Advise 500 100 17 Main firm, Sub loader, Coordination, inspection, 60 Assistanst Assocate Prof. Dr. Recep KANIT