Konya ili yunak ilçesi ağızları
Dialects of Yunak district of Konya province
  1. Tez No: 974304
  2. Yazar: EMİNE TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH NUMAN KÜÇÜKBALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
Özet
Daha sAğız araştırmaları bir dilin zamanla ayrı coğrafyalara yayılmış olan kollarının geçirmiş olduğu değişim ve etkileşimi ortaya çıkarmaya çalışan inceleme dalıdır. Araştırmalar sonucunda ölçünlü yazı dili ve konuşma dili arasında oluşan farklılıklar incelenerek unutulmaya yüz tutmuş kelime hazineleri gün yüzüne çıkartılır. Bu çalışma, Konya ilinin Yunak ilçesinde bulunan; Ayrıtepe, Cebrail, Turgut, Piribeyli, Kuzören, Kıllar, Yığar mahallelerinde gerçekleştirilen ağız incelemesine dair bilgi sunmaktadır. Yunak sınırları içinde bulunan merkez ve kırsal mahallelerde yöreyi iyi bilen kılavuz kişilere ulaşılarak onların yönlendirmesiyle yöre ağzını muhafaza eden elli yaş üstü kadın ve erkek kişiler tespit edilmiştir. Bu özellikleri barındıran yöre halkıyla derleme ölçütlerine uygun olarak çalışma gerçekleştirilmiştir. Metinler kısmında toplam yirmi sekiz kişiden alınan ses kayıtları, çeviri yazı alfabesiyle yörenin ağız özelliklerini yansıtacak biçimde aktarılmıştır. İnceleme kısmında, Yunak ağızlarının ses ve şekil bilgisi özellikleri tespit edilmiştir. Sözcük kısmında metinlerde geçen, ölçünlü yazı dilinde farklılıklar gösteren kelimeler varyantlarıyla birlikte ele alınmıştır. Yunak ağızlarındaki kayda değer dilbilimsel özellikler, sonuç bölümünde ayrıntılı olarak belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Oral studies is a field of research that seeks to reveal the changes and interactions that have occurred in the branches of a language that have spread to different geographical areas over time. The differences between the standard written language and the spoken language are examined, bringing forgotten linguistic treasures to light. This study provides information on the oral examination conducted in the neighborhoods of Ayrıtepe, Cebrail, Turgut, Piribeyli, Kuzören, Kıllar, and Yığar in the Yunak district of Konya province. In the central and rural neighborhoods within the boundaries of Yunak, guides who knew the region well were contacted, and with their guidance, women and men over the age of fifty who preserved the local dialect were identified. The study was conducted with the local people who possessed these characteristics, in accordance with the compilation criteria. In the texts section, audio recordings taken from a total of twenty-eight people have been transcribed using the transliteration alphabet to reflect the dialect features of the region. In the analysis section, the phonological and morphological features of the Yunak dialects have been identified. In the vocabulary section, words appearing in the texts that show differences from the standard written language have been discussed along with their variants. Noteworthy linguistic features of the Yunak dialects are detailed in the conclusion section.