Konaklama sektöründe dijital dönüşüm alanında yapılan çalışmaların bibliyometrik analizi
Bibliometric analysis of studies in the field of digital transformation in the hospitality industry
- Tez No: 839712
- Danışmanlar: PROF. DR. YETKİN BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Buhar gücünün kullanımıyla başlayan İlk Sanayi Devrimi ve peşi sıra gelen teknolojik gelişmeler tüm dünyada hayatın her alanında insanların günlük bireysel işlerini ve sektörlerin iş yapma becerilerini kolaylaştırmış ve geliştirmiştir. Her noktada hayata entegre olan bu kolaylıklar ve teknolojiler dijital dönüşümün de temellerini ifade etmektedir. Tüm iş kollarında süreçler gelişen teknoloji doğrultusunda dijitalleşirken, kaçınılmaz olarak turizm sektörü de bu gelişmelerden etkilenmiştir. Rekabet avantajını kaybetmek istemeyen tüm işletmelerin yapması gerektiği gibi otelcilik sektöründe de işletmeler dijitalleşme faaliyetlerini planlamalarına entegre etmek durumunda kalmışlardır. Bu çalışma konaklama sektöründe dijital dönüşüm temasını işleyen WoS veri tabanındaki toplam 146 adet çalışmanın bibliyometrik yöntemler kullanılarak derlenmesini amaçlamaktadır. Derlenen çalışmalar sonucunda bu alanda yapılan araştırmaların 2018 yılından itibaren yoğunluk kazandığı ve çoğunlukla konaklama, teknoloji, performans, etki, inovasyon, turizm, dijital gökyüzü araştırması, enformasyon teknolojileri, yönetim ve dönüşüm konu başlıklarına odaklanıldığı görülmektedir. Araştırma kapsamında bu bilgilerin yanı sıra anahtar sözcükler, yayın yılları, yazar bilgileri, atıf sayıları ve dergi verileri gibi çeşitli bibliyometrik sonuçlara da ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The First Industrial Revolution, which started with the use of steam power, and the technological developments that followed facilitated and improved the daily work of people and the business skills of sectors in all areas of life all over the world. These conveniences and technologies, which are integrated into life at every point, also express the foundations of digital transformation. While processes in all business lines are digitized in line with the developing technology, the tourism industry has inevitably been affected by these developments. As should be done by all businesses that do not want to lose their competitive advantage, businesses in the hotel industry have had to integrate their digitalization activities into their planning. This study aims to compile a total of 146 studies in the WoS database, which deals with the theme of digital transformation in the hospitality industry, using bibliometric methods. As a result of the compiled studies, it is seen that the researches in this field have intensified since 2018 and mostly focused on the topics of accommodation, technology, performance, impact, innovation, tourism, digital sky research, information technologies, management and transformation. Within the scope of the research, in addition to this information, various bibliometric results such as keywords, publication years, author information, citation numbers and journal data were also obtained.