Kontrollü gözenek yapısına sahip tabakalı kil üretimi
Pillared layered clay production
  1. Tez No: 83976
  2. Yazar: ELİF GÖKÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNA BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
KONTROLLÜ GÖZENEK YAPISINA SAHİP TABAKALI KİL ÜRETİMİ (Yüksek Lisans Tezi) ELİF GÖKÇAY @AZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OCAK 1999 ÖZET Son yıllarda malzeme bilimi, kontrollü gözenek yapışma sahip malzemelerin üretimi ve doğada mevcut gözenekli malzemelerin gözenek yapılarının iyüeştirilmesine yönelik çalışmalara ağırlık vermektedir. Kontrollü gözenek yapışma sahip tabakalı kil üretiminin temeli, yapıya hacimli yabancı elemanların yerleştirilerek, mineralin doğal katmanlarının birbirinden uzak tutularak gözenek boyutlarının arttırılması prensibine clayanmaktadır. Bu çalışmada Hançılı yöresinden temin edilen ve görünümlerine göre Hançılı Beyaz (HB), Hançılı Yeşil (HY) olarak isimlendirilen kil mineralleri kullanıldı. Bu kil mmeraUerinin üretime uygunluğunun araştırılması için standart kil minerali SWy-2(Na-Wyoming montmorillonit) ile de üretim yürütüldü. Katman açıcı çözeltisi hazırlanması için Fe ve Al bileşikleri kullanıldı. Katman açıcı çözeltisinin yaşlandırma süresi, sıcaklığı, pH değeri, konsantrasyonu ve kil-katman açıcı çözeltisi iyon değişim süresi ve sıcaklığın ürün kalitesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Su uzaklaştırılması ve kalsinasyondan kaynaklanan değişimler de incelenmiştir. Kil mmeraUerinin ön doyurma işlemi ile katyon yer değişim kapasitesi artttnlmaya çalışılırken işlem süresi ve tuz çeşidinin katman aralığı üzerine çok fazla etkisinin olmadığı gözlenmiştir. Artan ön doyurma süresiyle yapıda11 katman açıcıların homojen dağılımı sağlanırken yüzey alan değerlerinde düşüş gözlenmiştir. Kil-katman açıcı çözeltisi iyon değişim süresinin azaltılması düşük sıcaklıklarda ürünün kalitesini etkilemezken, yükseltilmiş sıcaklıklarda ürünün ısıl dayanıklılığım azalttığı gözlenmiştir. Hançılı yöresinden kil mineralleri ile, standart kil mineraline göre daha yüksek BET yüzey alan ve katmanlar arası uzaklık değerleriyle literatür ile uyumlu ürünler elde edilmiştir. Fe bileşikleri kullanılarak yaklaşık 13Â civarında katmanlar arası uzaklık ve 160 m2/g'a kadar yüzey alan değerine sahip ürünler elde edilmiştir. Al bileşikleri ile katman aralıkları 17Â'un üzerinde olan ürünler elde edilmiştir. Azalan baz/metal oram ile katman aralığı değerlerinde artış gözlenmiştir. Karışık kompleksli tabakalı killerde artan Al yüzdesi ile katmanlar arası uzaklık değerinde artış ve BET yüzey alan değerinde azalma meydana gelmiştir. 800°C sıcaklığa kadar ısıl dayanıklığı olan Fe, Al ve Fe-Al tabakalı ürünler elde edilmiştir. Bilim Kodu : 6030201 Anahtar Kelimeler :Tabakah Kil, Katman Açıcı, Karakterizasyon, Katman Aralığı, Yüzey Alan Sayfa Adedi : 156 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Suna BALCI
Özet (Çeviri)
tu PILLARED LAYERED CLAY PRODUCTION (M.Sc.Thesis) ElifGÖKÇAY GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCD2NCE AND TECHNOLOGY (OCAK 1999) ABTRACT In recent years, material science has involved the studies related to the production of materials having controlled pore structure and the improvements of the pore structure of the porous materials found in the nature. The principle of pillared layered clay production is based on the increase of pore dimensions by holding the natural layers of the mineral apart by introducing bulky guest agents. In this study, the minerals obtained from Hançılı region, and named as Hançılı Beyaz (HB) and Hançılı Yeşil (HY) according to their appearance, were used. Production was also carried out with a standard clay mineral SWy-2 (Na- Wyoming-montmorillonite) to investigate the suitability of these minerals for the production. Fe and Al compounds were used for the pillar agent solution preparation. The aging time of the pillar solution, temperature, pH value, concentration, ion exchange times of clay-pillar solution and it is temperature on the product quality was searched. The changes caused by the dehydration and calcination were also investigated. It was observed that saturation time and salt type have no significant effects on the basal spacing, while the cation exchange capacity was increasing with the pre-saturation. While providing the uniform distribution of the pillar agent with increasing pre-saturation time, a decrease in surface area values was observed. While, the decrease of clay-IV pillar solution ion exchange time was not affecting the product quality, it was observed that, it decreased the product thermal stability. The products from Hançüı region clay minerals with higher BET surface area and basal spacing values, which were in agreement with the literature values, according to the standard clay mineral were obtained. Using Fe complexes, products having basal spacing around 13Â and surface area up to 160m2/g were obtained. The products with basal spacing above 17Â were obtained with Al complexes. An increase in basal spacing was observed with decreasing base / metal ratio. An increase in basal spacing and a decrease in BET surface area were observed with increase in Al per cent in the mixed complexes pillared clays. Fe, Al and Fe-Al layered products which have thermal stability up to 800°C were obtained. Science code : 6030201 KeyWords :Pillared Clay, Characterisation, Basal Spacing, BET Surface Area Page Number: 156 Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Suna BALCI