Demir bazlı süperalaşımların mekanik alaşımlama metodu ile üretilmesi ve özelliklerinin araştırılması
Production of iron based superalloys by the method of mechanical alloying and investigation of their properties
  1. Tez No: 83983
  2. Yazar: YUSUF KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TÜRKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
DEMİR BAZLI SÜPERALAŞIMLARIN MEKANİK ALAŞIMLAMA METODU İLE ÜRETİLMESİ VE ÖZELLİKLERİNİN ARAŞTIRILMASI (Doktora Tezi) Yusuf KILINÇ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1999 ÖZET Bu çalışmada, 0.55 HP gücünde 800-1200 ve 1400 dev/dak. dönme hızlarında olmak üzere üç farklı hızda çalışabilen ve 360-750-1000-1500 ve 2000 cc kapasiteli Mekanik Alaşımlama değirmeni tasarımlanmış ve imal edilmiştir. Bu değirmenle Fe-Cr-AI203 tozları farklı bilya çapları kullanılmak suretiylel -2-1 0-24 ve 48 saat süreyle öğütülmüşlerdir. öğütülen tozların tarama elektron mikroskobu ( SEM ) incelemeleri, EDAX ve X-RD analizleri yapılmış, en uygun bilya çapı ve öğütme zamanı tespit edilmiştir. Değirmenin tasarımlandığı şekilde işlevlerini yaptığı ve Mekanik Alaşımlama arzu edilen şekilde gerçekleştirilmiştir. 48 saat süreyle öğütülen tozlara sıcak presleme, homojenleştirme tavlaması, sıcak haddeleme, yüksek sıcaklık oksitlenmesi ve ikinci yeniden kristalleştirme işlemleri uygulanarak numune üretimi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen numunelerin çeşitli aşamalarda mikrosertlik dağılımları optik ve elektron mikroskobu ile incelenerek gerekli analizleri yapılmıştır. Numunelerin mikroyapıları, benzer kimyasal kompozisyonlardaki ticari olarak üretilen diğer süper alaşımlarla mukayese edilmiştir. Bilim Kodu : 626.20.01 Anahtar Kelimeler : Mekanik Alaşımlama, Sıcak Presleme, Oksitleme Sayfa Adedi : 128 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Mehmet TÜRKER
Özet (Çeviri)
PRODUCTION OF IRON BASED SUPERALLOYS BY THE METHOD OF MECHANICAL ALLOYING AND INVESTIGATION OF THEIR PROPERTIES (Ph. D. Thesis) Yusuf KILINÇ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1999 ABSTRACT In this study, high energy ball mill with 0.55 HP and variable speeds of 800- 1400 rpm was designed and produced. The grinding tank of the attritor has 360-750-1000-1500 and 2000 cc loading capasityies. Fe-Cr-Al203 powders were milled for 1,2,10,24 and 48 hours durations by using different diameter steel balls. The investigation of mechanically alloyed powders were carried out by SEM and EDAX and analyses were done X-RD. The most suitable ball diameter and alloying time were determined. It was found that the attritor works as planned and mechanical alloying was perfomed as desired works properly. Samples were produced from 48 hours milled powders by applying hot pressing, homogenization heat treatment, high temperature oxidation and secondary recrystallization processes. The microhardness of the samples were measured at different steps and analysed by optical and electron microscope. Microstructure of the produced samples was compared with that of conventional iron based superalloys that produced commercially. Science code : 626.20.01 Key Words Mechanical Alloying, Hot Pressing Oxidation, Page number : 128 Superviser : Assoc. Prof. Dr. Mehmet Türker