Süreç temelli yazma etkinliklerinin ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin yaratıcı yazma becerisi, yazmaya ilişkin tutumları ve yazma hatalarına etkisi
The effect of process-based writing activities on creative writing skills, attitudes towards writing and writing errors of primary school third grade students
  1. Tez No: 839913
  2. Yazar: MUSTAFA BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN SEYİT ERTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmanın amacı süreç temelli yazma etkinliklerinin ilkokul üçüncü sınıf öğrencilerinin yaratıcı yazma becerisi, yazmaya ilişkin tutum ve yazma hatalarına etkisini belirlemektir. Araştırmada verilerin toplanması, verilerin analizi ve yorumlanmasında nicel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma, kontrol gruplu ön test-son test yarı deneysel desen olarak desenlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim öğretim yılı İstanbul ili Arnavutköy ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir ilkokulda üçüncü sınıfa devam eden 49 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubu belirlenirken kolay ulaşılabilirlik esas alınmıştır. Araştırmada, 6+1 Analitik Yazma ve Değerlendirme Ölçeği, Yazmaya İlişkin Tutum Ölçeği, Yaratıcı Yazma Ürünlerini Değerlendirme Ölçeği ve Çok Boyutlu Okunabilirlik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma, ön test, son test ve uygulamaların gerçekleştirildiği toplam sekiz haftada tamamlanmıştır. Çalışmada gruplar belirlenmeden önce öğrencilere ön test uygulaması yapılmış ve alınan puanların anlamlı dağılıp dağılmadığı kontrol edilerek gruplar; deney ve kontrol grubu olarak rastgele seçilmiştir. Ölçeklerden elde edilen veriler SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde katılımcı sayısı 50 kişiden az olduğu için ön test ve son test verileri için Shapiro- Wilk normallik testi kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım göstermesinden dolayı parametrik testler kullanılmış olup deney ve kontrol grubu arasında yapılan ölçümlerin analizinde ilişkisiz örneklemler t-testi kullanılmıştır. Deney gruplarının ve kontrol gruplarının kendi içindeki ölçümlerinin analizinde ilişkili örneklemler t-testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda süreç temelli yazma etkinliklerinin öğrencilerin, yaratıcı yazma becerilerinde, yazmaya ilişkin tutumlarında olumlu etkisinin olduğu ancak öğrencilerin yazma hataları üzerinde etkisinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the effect of process-based writing activities on primary school third-grade students' creative writing skills, attitudes toward writing, and writing errors. The study used quantitative research methods for data collection, analysis, and interpretation. The research was designed as a quasi-experimental design with a control group using pre-test and post-test measurements. The research study group consists of 49 students attending the third grade in a public primary school affiliated with the Ministry of National Education in the Arnavutköy district of Istanbul during the 2022-2023 academic year. Easy accessibility was considered in selecting the study group. The 6+1 Analytical Writing and Evaluation Scale, Attitude towards Writing Scale, Creative Writing Product Evaluation Scale, and Multidimensional Readability Scale were used in the research. The research was completed in eight weeks, including pre-test, post-test, and implementation phases. Before the groups were determined in the study, a pre-test was applied to the students, and by checking whether the scores obtained were significantly distributed, the groups were randomly selected as experimental and control groups. The data obtained from the scales were analyzed using the SPSS package program. Since the number of participants was less than 50, the Shapiro-Wilk normality test was used for both pre-test and post-test data (p>.05). Since the data showed normal distribution, parametric tests were used, and Independent Samples T-Test was used to analyze the measurements between the experimental and control groups. Paired Samples T-Test was used to analyze the measures within the experimental and control groups. As a result of the research, it was concluded that process-based writing activities have a positive effect on students' creative writing skills and attitudes toward writing. Still, they do not have an impact on students' writing errors.