Taşununun betonun bazı teknik özelliklerine etkisinin araştırılması
The Investigation of stone powder on some technical properties of concrete
- Tez No: 84002
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
TAŞUNUNUN BETONUN BAZI TEKNİK ÖZELLİKLERİNE ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Tuncay TUNÇ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1999 ÖZET Bu araştırma, taşunu malzeme dediğimiz ve günümüzde endüstriyel atık olarak taş ocaklarındaki kırmataşın denmesiyle ortaya çıkan taşımlarından Andezit ve Kalker taşununun betonda kullanılabilirliğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Beton karışımlarında, aynı çimento ve agrega kullanılarak, 15x15x15 cm'lik küp numunelerle, normal ve çimento yerine ikame edilen Andezit ve Kalker taşunları olmak üzere ( % 5-10-12-15-20 oranlarında hacimce) onbir farklı beton karışım serisi hazırlandı. Su /(çimento+taşunu) oranı 0,55'de sabit tutuldu. Çimentonun belirlenen oranlarda yerine ikame edilen bu malzemelerin taze ve sertleşmiş betondaki bazı özellikleri incelendi. Sonuç olarak 7 ve 28 günlük basınç dayanımlarında kayda değer bir gelişme görülmemiştir. Taşunu miktarları arttıkça çökme ve havanın her ikisinde de düşme, işlenebilirlikte azalma görülmekle birlikte kohezyonda iyileşme görülmüştür. Yine her iki taşunu miktarlarındaki artışla taze beton birim ağırlığı artmış fakat su emme-boşluk oranı ve sertleşmiş beton birim ağırlığı hakkında açık bir sonuca varılamamıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 2251101 Taşunu, beton, basınç dayanımı 66 Yrd. Doç. Dr. Osman ŞİMŞEK
Özet (Çeviri)
11 THE INVESTIGATION OF STONE POWDER ON SOME TECHNICAL PROPERTIES OF CONCRETE (M.Sc. Thesis) Tuncay TUNÇ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1999 ABSTRACT This research has been carried out to determine the usability of two different filler materials in concrete namely andesit and limestone powders which are obtained as industrial waste materials at aggregate production plants. In concrete mixtures, by using same cement and aggregate type, and 15x15x15 cm cube specimens, one reference without filler material and five mixtures incorporating different fractions (5, 10, 12, 15, and 20 % by volume) of andesit and limestone powders were used as a replecement of cement, coming up with a total number of 1 1 concrete mixtures. In all these mixtures cement and stone powder content and w/c ratio were kept constant at 325kg/mJ and 0.55 respectively. Using these two different filler materials as the replecement of cement in different percenteges given above in concrete mixtures, some fresh and hardened concrete properties were observed. It was found out that as the amount of stone powder increased, both slump and air content of fresh concrete decreased, and as workability decreased the cohesiveness of concrete increased. In addition, unit weight of fresh concrete increased as the amount of stone powder increased. However, the results of water absorption, void ratio (porosity), and unit weight of hardened concrete were seen to be conflicting. Lastly, compresssive strength of concrete specimens did not indicate a significant improvement depending on the increase in stone powder. Science Code Keywords Page Number Advisor 2251101 Stone powder, concrete, compressive strength 66 Asst. Prof. Osman ŞİMŞEK