Bilgisayar destekli güvenlik kontrolü
Computer aided security control
- Tez No: 84003
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. İBRAHİM BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
BİLGİSAYAR DESTEKLİ GÜVENLİK KONTROLÜ (Yüksek Lisans Tezi) Dursun UÇAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1999 ÖZET Bu çalışmada, bina giriş/çıkış güvenliğinin, bilgisayar kontrollü olarak sağlanması hedeflenmiştir. Güvenlik kontrolünün gerçekleştirilmesi için bir verici ve alıcı devresi hazırlanmıştır. Devrelerin çalışma ilkesi pasif kızıl ötesi ışık engeline dayanmaktadır. Alıcı ve verici devresi, güvenliği sağlanacak binanın kapı veya pencerelerine, birbirlerini direkt görecek şekilde monte edilerek, alıcı devresinden bilgisayarın paralel portuna bir bağlantı gerçekleştirilir. Kontrolleri sağlamak için görsel programlama dillerinden Visual Basic programı ile bir yazılım yapılmıştır. Yazılım, bir hırsızlık durumunda bilgisayar üzerindeki modem vasıtasıyla, önceden belirlen yerlere telefon ederek istenen mesajları iletmektedir. Bilim Kodu : 619.02.02 Anahtar Kelimeler : Güvenlik Sistemleri, Dedektörler, Modem ve Modem Komutları Sayfa Adedi : 103 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. H. İbrahim BÜLBÜL
Özet (Çeviri)
COMPUTER AIDED SECURITY CONTROL (M.Sc. Thesis) Dursun UÇAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1999 ABSTRACT The goal of this thesis is to security control of entrance/exit of building by computer. Transceiver and receiver circuits were prepared to realize the security control. The idea behind of study circuit is passive infra-red block. Transceiver and receiver circuits are located and directed to see each other on the doors and windows of building which we want to control its security and a connection has been obtained between receiver circuit and computer parallel port. A software which is called Visual Basic programming was made for controlling the security. When input without permission is to be software sends the message by modem on computer to place which is obtained. Science code : 619.02.02 Key Words : Security Systems, Detectors, Modem and Modem Commands Page number : 103 Adviser : Assist. Prof. Dr. H. Ibrahim BÜLBÜL