Profesyonel futbolcularda birleştirilmiş önkoşullama stratejilerinin dikey sıçrama performansına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of combined preconditioning strategies on vertical jump performance in professional football players
  1. Tez No: 840042
  2. Yazar: FURKAN İLGÜN
  3. Danışmanlar: DR. TUBA YAZICI, DOÇ. DR. ATAKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmanın amacı Profesyonel futbolcularda Birleştirilmiş Önkoşullama Stratejilerinin dikey sıçrama performansına etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya Van Spor Futbol Kulübü'nde oynayan 18 erkek (yaş: 24,86 ± 4,85 yıl, boy: 173,20 ± 5,59 cm, vücut ağırlığı: 74,92 ± 7,34 kg) futbolcu katılmıştır. Araştırmaya katılan sporculara Aktif Sıçrama (CMJ) ve Skuat Sıçrama (SJ) testleri My Jump Lab mobil telefon uygulaması kullanılarak uygulanmıştır. Katılımcılara aynı uygulamaların yapıldığı bir Ön Test ve sonrasında Önkoşullama ve Sham uygulamaları [ÖnK (n=18) ve Sham (n=18)] toplam üç test olarak uygulanmıştır. Katılımcılara ilk geldikleri gün antropometrik ölçümler, Aktif Sıçrama (CMJ) ve Skuat Sıçrama (SJ) testleri uygulanmıştır. Katılımcılar ikinci gelişlerinde rasgele olarak 9 sporcu kura ile Önkoşullama grubu uygulamalarına, 9 sporcu Sham uygulamasına girmiştir. Üçüncü ve son gelişlerinde 9 sporcu Önkoşullama uygulamasına, 9 sporcu Sham uygulamasına alınmıştır. Katılımcılara uygulanan testler üçer gün arayla uygulanmıştır. Katılımcıların, üç bağımlı ortalamalarını karşılaştırmak için Friedman testi yapılmıştır. Test sonucunda fark bulunan değişkenler için iki bağımlı grupların karşılaştırması Wilcoxon işaret testi ile gerçekleştirilmiştir. Yapılan analiz sonuçlarına göre Öntest, Önkoşullama ve Sham guruplarına uygulanan testler sonucunda katılımcıların dikey sıçrama performanslarında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of Unified Preconditioning Strategies on vertical jump performance in professional football players. Eighteen male (age: 24.86 ± 4.85 years, height: 173.20 ± 5.59 cm, body weight: 74.92 ± 7.34 kg) football players playing in Van Spor Football Club participated in the study. Active jumping (CMJ) and Squat Jumping (SJ) tests were applied to the participants using the My Jump Lab mobile phone application. A Pre-Test including the same applications was implemented to the participants, and then PreC and Sham applications [PreC (n=18) and Sham (n=18)], a total of three tests were implemented. Anthropometric measurements, CMJ and SJ tests were implemented to the participants on the first day of their arrival. On the second visit of the participants, 9 people randomly entered the PreK group applications and 9 people entered the Sham application by drawing lots. On their third and last visit, 9 people were taken to the PreK application and 9 people to the Sham application. The tests implemented to the participants at three-day intervals. The Friedman test was performed to compare the participants' means of three dependents. Two dependent group comparisons were made with Wilcoxon sign test for the variables with a difference in the test result. According to the analysis results of the tests applied to the Pretest, Preconditioning and Sham groups, a statistically significant difference was found in the vertical jump performances of the participants.