Işık şiddet eğrilerinin bilgisayar yardımı ile çıkarılması
Obtaining the luminous intensity curves by the aid of computer
- Tez No: 84005
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN GÜRDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
IŞIK ŞİDDET EĞRİLERİNİN BİLGİSAYAR YARDIMI İLE ÇIKARTILMASI İsmail Serkan ÜNCÜ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1999 ÖZET Bu çalışmada, bir ışık kaynağının ışık şiddet eğrilerini elde eden goniofotometre sistemi geliştirilmiştir. Goniofotometrenin tüm fonksiyonları bilgisayar yardımıyla kontrol edilmektedir. Sistemde ışık kaynağı yatay ve dikey eksende iki adet adım motoru tarafından hareket ettirilmektedir. Adım motorlarının kontrolü bir bilgisayarın paralel portundan gönderilen sinyallerle sağlanmıştır. Işık kaynağı hareket halindeyken lüksmetre tarafından ölçülen değerler seri portdan bilgisayara aktarılmakta ve saklanmaktadır. Işık şiddet eğrileri, yazılımdaki yönlendirme ve hesaplamalarla elde edilmektedir. Yazılım ve donanımdaki uyum için program Turbo C++ 'ta gerçekleştirilmiştir. Bilim Kodu : 626.01.01 Anahtar Kelimeler : Goniofotometre, Işık şiddet eğrileri, Adım motoru, Bilgisayarlı kontrol Sayfa Adedi : 91 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Osman GÜRDAL
Özet (Çeviri)
11 OBTAINING THE LUMINOUS INTENSITY CURVES BY THE AH) OF COMPUTER (M.Sc. Thesis) Ismail Serkan ÜNCÜ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1999 ABSTRACT In this study, a goniophotometer system is implemented to obtain luminous intensity curves of a luminaries. All functions of the goniophotometer have been controlled by the aid of computer. In the system, the luminary have been moved vertically and horizontally by two stepping motors. Stepping motors have been controlled by the signals sent from parallel port of a computer. All datas measured with luxmeter have been sent to computer by serial port and then saved. Luminous intensity curves have been obtained according to the instructions and calculations of the software. Program has been developed in Turbo C++ for ease of hardware and software. Science code : 626.01.01 Key words : Goniophotometer, Luminous intensity curves, Computer control, Stepping motor Number of page : 91 Adviser : Assist. Prof. Dr. Osman GÜRDAL