Sevim Ak'ın çocuk kitaplarında değerler eğitimi
Values education in Sevim Ak's children's books
  1. Tez No: 840059
  2. Yazar: HUBEYB VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın amacı, çocuk edebiyatının önemli yazarlarından biri olan Sevim AK'ın eserlerini MEB (2017) tarafından belirlenen 10 kök değer bağlamında incelemektir. Yapılan bu çalışmada çocukların eğitim-öğretim hayatı boyunca eğitim materyali olarak kullanılan edebi eserlerden ne ölçüde faydalanılabileceğini ortaya koymak hedeflenmektedir. Araştırmada kök değerler ile sınıflandırılan materyaller Sevim AK'ın kaleme aldığı 21 adet çocuk kitabıdır. Yapılan araştırma betimsel nitelikte olmakla beraber eserlerin içerikleri doküman incelemesi yöntemiyle çözümlenmiştir. Çalışmada elde edilen veriler MEB (2017) tarafından belirlenen 10 kök değer dikkate alınarak gruplandırılmıştır. Araştırma sonucunda eserlerde en çok yer verilen ilk üç kök değer sevgi (f=315), saygı (242) ve dostluk (240) olarak belirlenmiş; en az yer verilen kök değer ise vatanseverlik (f=51) olarak tespit edilmiştir. Araştırmanın bulgularından hareketle Sevim AK'ın ele aldığı çocuk kitaplarının hepsinde MEB (2017) tarafından belirlenen kök değerlerden en az sekiz değere yer verilmiştir. Bu veriler sonucunda incelenen 21 adet çocuk kitabının eğitimciler ve çocuklar için değerler eğitim açısından oldukça zengin ve değerler eğitimi materyali olarak kullanılabilir olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırmanın sonuçlarından hareketle eğitimcilere ve diğer araştırmacılara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyse the works of Sevim AK, one of the important authors of children's literature, in the context of 10 core values determined by the Ministry of National Education (2017). This study aims to find out the extent to which children can benefit from literary works used as an educational material throughout their educational life. The materials classified by core values in the research are 21 children's books written by Sevim AK. The research method of the study is descriptive, and the contents of the works were analysed by document analysis method. The data obtained in the study were grouped by considering the 10 core values determined by the Ministry of National Education (2017). As a result of the research, the first three core values most frequently used in the works were determined as love (f=315), respect (242) and friendship (240). The least included core value was found to be patriotism (f=51). Based on the findings of the research, at least eight values from the core values determined by the Ministry of National Education (2017) were included in all the children's books written by Sevim AK. As a result of these data, the analysed 21 children's books are very rich in terms of values education for educators and children and can be used as values education materials. At the end of the study, suggestions were made for educators and other researchers.