Epigallokateşin gallat ve kurkumin'in SH-SY5Y hücrelerine uygulanan hidrojen peroksit toksisitesine etkileri
Effects of epigallocatechin gallate gallate and curcumin pretreatment on hydrogen peroxide toxicity in SH-SY5Y cells
  1. Tez No: 840216
  2. Yazar: ATİLLA FATİH ÜNVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
GİRİŞ-AMAÇ: Bitki polifenollerinin nörodejeneratif hastalıklar üzerinde olumlu etkileri olduğu birçok çalışmada gösterilmiştir. Epigallokateşin-3-gallat (EGCG) ve kurkumin antioksidan polifenollerdir. Bu çalışmada SH-SY5Y hücre hattında hidrojen peroksit (H2O2) hasarına karşı EGCG ve kurkumin ön uygulamasının koruyucu etkilerinin gösterilmesi amaçlanmıştır. YÖNTEMLER: Çalışmamızda SH-SY5Y hücre hattına çeşitli dozlarda, 1 saat süre ile H2O2 uygulandı. H2O2'nin LD50 dozu 100 µM olarak belirlendi. EGCG ve kurkuminin koruyucu etkilerini saptamak amacıyla 0,1 µM EGCG, 1 µM EGCG, 10 µM EGCG, 10 nM Kurkumin, 50 nM Kurkumin, 100 nM Kurkumin dozları ve bunların kombinasyonları, 24 saat süre ile ön tedavi olarak uygulandı. Ardından hücreler 1 saat süre ile, 100 µM H2O2'ye maruz bırakıldı. Uygulamalar sonucunda hücre canlılığı MTS testi ile, koloni oluşturma yetenekleri klonojenik test ile, proliferasyon kapasitesi ise Ki-67 testiyle belirlendi. Ayrıca hücre ölüm tipini değerlendirmek için Kaspaz-3 ELISA testi uygulandı. İstatistiksel analiz için one-way ANOVA kullanıldı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Many studies have shown that plant polyphenols have positive effects on neurodegenerative diseases. Epigallocatechin-3-gallate (EGCG) and Curcumin are antioxidant polyphenols. The aim of this study is to demonstrate the effects of EGCG and curcumin pre-treatment against hydrogen peroxide (H2O2) damage in SH-SY5Y cell line. METHODS: Various doses of H2O2 were administered to the SH-SY5Y cell line for 1 hour in the study. The LD50 dose of H2O2 was determined as 100 µM. In order to determine the protective effects of EGCG and curcumin, 0,1 µM EGCG, 1 µM EGCG, 10 nM curcumin, 50 nM curcumin doses and their combinations were administered as a 24-hour pretreatment. It was exposed to 100 µM H2O2 for 1 hour at the end of the application. As a result of the applications, cell viability was determined by MTS test, and colony formation abilities were determined by clonogenic test and proliferation capacity was determined by Ki-67 assay. Caspase-3 ELISA was performed to assess the type of cell death. One-way ANOVA was used for statistical analysis.