(-)-epigallokateşin gallat (EGCG) ve kafeik asit fenetil esterin (CAPE) genotoksik ve antigenotoksik etkileri
Genotoxic and antigenotoxic effects of (-)-epigallocatechine gallate and caffeic acid phenetyl ester
- Tez No: 269482
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, (-)-epigallokateşin gallat (EGCG) ve kafeik asit fenetil esterin (CAPE) genotoksik ve MMC ve H2O2 tarafından oluşturulan hasarlar üzerindeki antigenotoksit etkileri, insan periferal lenfositlerinde, kromozom anormalliği (KA), kardeş kromatid değişimi (KKD), mikronükleus (MN) ve comet testleri kullanılarak belirlenmiştir. EGCG ve CAPE tek başına önemli genotoksik etki oluşturmamıştır. Mutajenlerle birlikte kullanıldıklarında, KA testinde EGCG potantiye edici, CAPE ise antiklastojenik etki göstermiştir. KKD ve MN testinde her iki polifenol genelde önemli antimutajenik ve antiklastojenik etki gösterirken, comet testinde düşük konsantrasyonlarda primer DNA hasarını engelleyici, yüksek konsantrasyonda ise DNA hasarını uyarıcı etki göstermiştir. Ayrıca her iki polifenol, antimitotik etkilidir.
Özet (Çeviri)
In this study, in vitro genotoxic and antigenotoxic effects of (-)-epigallocatechine gallate (EGCG) and caffeic acid phenetyl ester (CAPE) against MMC and H2O2 induced genotoxicity were investigated by using chromosome aberrations (CAs), sister chromatid exchanges (SCEs), micronuclei (MN) and comet assay. EGCG and CAPE were not significantly genotoxic alone. When they were used togehter with mutagens, in CA test, EGCG potantiated chromosome aberrations, however, CAPE showed anticlastogenic effect. While both polyphenols showed antimutagenic and anticlastogenic effect in SCE and MN assay, they have protective effect in primer DNA damage at lower concentrations whereas they increased DNA damage in higher concentrations. In addition, both polyphenols have antimitotic effect.