Sınırda karbon düzenleme mekanizması kapsamında (SKDM) risk analizi ve maliyet değerlendirilmesi: kalıp demir sektörü örneği
Risk analysis and cost evaluation under the carbon border adjustment mechanism (CBAM): a case study of the molded iron sector
- Tez No: 931713
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ELÇİN ERKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tezde Türkiye'nin kalıp demir sektörü, enerji yoğun yapısı nedeniyle Avrupa Birliği'nin Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (SKDM) kapsamında ciddi finansal ve operasyonel risklerle karşı karşıya olması durumu değerlendirilmiştir. Bu çalışmada, 2016–2022 Kapsam 1 karbondioksit eşdeğeri CO2 emisyon verileri analiz edilmiş, SKDM uyumluluğuna ilişkin maliyetler hesaplanmış ve tedarik zinciri riskleri Stratejik Faktör Analizi (SFA) çerçevesinde değerlendirilmiştir. Çalışmada kullanılan karbon fiyatlandırma projeksiyonları, AB Emisyon Ticaret Sistemi (ETS) karbon fiyatlarının 2022'de 100 €/ton CO₂ seviyesinden 2027'de 133 €/ton CO₂ seviyesine ulaşacağını öngörmektedir. Yapılan analizlere göre, SKDM maliyetleri açısından değerlendirildiğinde, sektörün toplam karbon maliyetlerinin 2022'de 10,7 milyon € iken, 2027'de 15,7 milyon €'ya yükselmesi beklenmektedir. SFA yöntemiyle yapılan risk analizi, sektörün karşı karşıya olduğu en büyük risklerin karbon yoğunluğu (%36 risk skoru), enerji güvenilirliği (%34 risk skoru) ve tedarikçi uyumu (%21 risk skoru) olduğunu göstermiştir. Sonuçlar, karbon yoğunluğu ve enerji güvenilirliğinin sektördeki en yüksek riskler olduğunu ortaya koymuş, SKDM maliyetlerinin artışıyla AB pazarında rekabet gücünün düşme riskini vurgulamıştır. Karbon azaltımı, tedarikçi çeşitlendirmesi, yenilenebilir enerjiye geçiş ve yeşil finansmana erişim gibi stratejiler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis evaluates the financial and operational risks faced by Türkiye's mold iron sector due to its high energy intensity and the impact of the European Union's Carbon Border Adjustment Mechanism (CBAM). The study analyzes Scope 1 carbon dioxide equivalent (CO₂e) emissions from 2016 to 2022, calculates CBAM compliance costs, and assesses supply chain risks using the Strategic Factor Analysis (SFA) framework. Carbon pricing projections used in the study indicate that the EU Emissions Trading System (ETS) carbon price is expected to rise from €100 per ton CO₂ in 2022 to €133 per ton CO₂ in 2027. Based on the analysis, total CBAM-related costs in the mold iron sector are projected to increase from €10.7 million in 2022 to €15.7 million in 2027. The SFA-based risk assessment identifies the major risk factors as carbon intensity (36% risk score), energy security (34% risk score), and supplier compliance (21% risk score). The results indicate that carbon intensity and energy security represent the highest risks in the sector, while the rising CBAM costs pose a significant threat to the industry's competitiveness in the EU market.To mitigate these risks, the study recommends carbon reduction strategies, supplier diversification, a transition to renewable energy sources and access to green finance to sustain long-term competitiveness and minimize financial pressures under CBAM regulations.