The effect of attitudes towards Turkish products on purchasing behaviour: A research on Russian customers
Türk ürünlerine yönelik tutumun satın alma davranışına etkisi: Rus müşteriler üzerinde bir araştırma
- Tez No: 840323
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞKIM NURDAN TÜMBEK TEKEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu yüksek lisans tezi, Rus tüketicilerin Türkiye'de üretilen ürünlere yönelik tutumlarının satın alma davranışlarını nasıl etkilediğini ve şekillendirdiğini kapsamlı bir şekilde araştırır ve analiz eder. Ülke kökeni etkileri ve tüketici etnosentrizmi ile ilgili mevcut akademik literatürün kapsamlı bir incelemesi, bir ürünün ulusal orijininin satın alma kararlarını ne ölçüde etkilediği ve yönlendirdiği konusunda arka plan bağlamı oluşturmak için gerçekleştirilir. Türkiye'de üretilen ürünlere yönelik çok yönlü tutum, algı, kalıp yargı, tercih ve yönelimleri hakkında demografik açıdan çeşitli Rus tüketicilerden oluşan geniş bir örneklemi nicel araştırma yöntemleri kullanarak kapsamlı bir şekilde anketlemek için tasarlanmıştır. Güçlü istatistiksel analiz teknikleri, bu tutumsal boyutlar ile Rus tüketicilerin Türk yapımı ürünlere yönelik satın alma istekliliği ve niyeti arasındaki ilişkiyi çeşitli ürün kategorilerinde kapsamlı bir şekilde test eder ve doğrular. Tez, stratejik açıdan hayati öneme sahip Rus pazarında satışlarını başarıyla artırmayı hedefleyen Türk üreticiler için bu araştırma bulgularının olası kuramsal ve pratik çıkarımlarını kapsamlı bir şekilde tartışır. Rus tüketici ruh halini ve kültürünü etkili bir şekilde hedeflemek ve yankı uyandırmak için etkili bir şekilde özelleştirilebilen ve hedeflenebilen konumlandırma ve mesajlaşma stratejilerine dair eyleme geçirilebilir öngörüler sunar. Araştırma, ülkeye özgü tutumların, giderek karmaşıklaşan bir jeopolitik iklimde büyük bir ticaret ilişkisinin bağlamında tüketici davranışı, algıları ve satışları üzerinde somut olarak nasıl etki ettiğine dair akademik anlayıştaki belirgin bir boşluğu önemli ölçüde doldurur. Çalışma bulguları, ülkeye özgü tutumların gerçek satın alma niyetini ve kararlarını önemli ölçüde şekillendirdiğine güçlü bir şekilde işaret ederek, kanıta dayalı, kültürel açıdan bilgilendirilmiş pazarlama yaklaşımlarının zorunluluğunu vurgular. Sınırlılıklar, Rusya genelinde örneklemin temsiliyeti ve belirli ürün kategorilerine odaklanmayla ilgilidir. Bununla birlikte, tez günümüz tüketici davranışını etkilemede ülke kalıp yargıları ve imgeleminin süregelen etkisi ve sınır koşulları hakkında önemli ölçüde bilgi birikimini ilerletir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis thoroughly investigates and analyzes how Russian consumers' attitudes towards products made in Turkey influence and shape their purchasing behavior. An extensive review of existing academic literature on country-of-origin effects is conducted to establish background context on how perceptions regarding a product's national origin can profoundly impact and drive purchasing decisions. Quantitative research methods are rigorously employed to survey a sizable sample of Russian consumers across demographics about their multifaceted attitudes, perceptions, stereotypes, preferences, and orientations towards products manufactured in Turkey. Robust statistical analysis techniques comprehensively test and validate the correlation between these attitudinal dimensions and Russian consumers' willingness and intent to purchase Turkish-made goods across a spectrum of product categories. The thesis extensively discusses the crucial theoretical and practical implications of these research findings for Turkish manufacturers seeking to successfully enter and expand sales in the strategically vital Russian market. Actionable insights are provided into potential positioning and messaging strategies that can be effectively tailored and targeted to resonate with the Russian consumer psyche and culture. The research substantially fills a conspicuous gap in academic understanding of how country-related attitudes concretely affect consumer behavior, perceptions, and sales in the context of a major trade relationship amidst an increasingly complex geopolitical climate. Study findings strongly indicate that country-specific attitudes significantly shape actual purchase intent and decisions, underscoring the imperative need for evidence-based, culturally-informed marketing approaches. Limitations pertain to sample representation across Russia and constrained focus on certain product categories. However, the thesis considerably advances knowledge on the enduring impact and boundary conditions of country stereotypes and imagery in influencing contemporary consumer behavior.