Exploring the relations between practice and test scores: A learning analytics study using process mining and correlation analysis with an online practice supplement
Pratik yapma ve test puanları arasındaki ilişkilerin keşfedilmesi: Çevrimiçi destek materyaliyle süreç madenciliği ve korelasyon analizini kullanan bir öğrenme analitiği çalışması
  1. Tez No: 840544
  2. Yazar: GÖKHAN GÜLFİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SONER YILDIRIM, DOÇ. DR. ERKAN ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki farklı özel okullarda uygulanan bir öğrenme portalında Öğrenme Analitiği ve Süreç Madenciliği kapsamında gerçekleştirilmiştir. 5, 6, 7 ve 8. sınıf düzeyinde öğrenim gören 364 öğrencinin birinci dönem sınav performansları ile pratik yapması arasındaki ilişki incelenmiştir. Sınav performansını yordayan değişkenler sistemdeki süreç verileri incelenerek tahmin edilmiştir. Çalışmanın analizinde süreç verilerinin incelenmesi amacıyla Fluxicon Disco yazılımı kullanılmıştır. Sınav performansları ile uygulama arasındaki ilişkiyi incelemek için Pearson Korelasyon yöntemi kullanıldı. Araştırma sonuçlarına göre öğrencinin sınav performansı ile pratik yapması arasında pozitif bir ilişki vardır. Ayrıca süreç madenciliği analizinde pratik yapma öğrenci performansını olumlu yönde yordamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted within the scope of Learning Analytics and Process Mining in a learning portal implemented in different private schools in Turkey. The relationship between the first semester exam performances of 364 students studying at the 5th, 6th, 7th, and 8th grade levels and the performance of practice is examined. The variables predicting the exam performance are estimated by examining the process data on the system. In the analysis of the study, Fluxicon Disco software was used to examine the process data. The Pearson Correlation method was used to examine the relationship between the exam performances and practice. According to the research results, there is a positive correlation between student exam performance and practice. In addition, in the process mining analysis, practice positively predicted student performance.