Russian foreign policy in Moldova, Ukraine, and Syria
Moldova, Ukrayna ve Suriye'de Rus dış politikası
  1. Tez No: 840552
  2. Yazar: HAKAN HATIL
  3. Danışmanlar: DR. IRYNA POLETS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Lazarski University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın ana konusu, Moldova, Ukrayna ve Suriye'deki Rusya Federasyonu'nun dış politikasıdır. İlk olarak, Rus dış politikasını belirleyen dış etkenler incelenecektir. Bu sırada, uluslararası ilişkilerin yapısal dönüşümü ve dış politika oluşturmada bölgesel gelişmelerin etkisi dikkate alınacaktır. Günümüzde, dış ve iç politikanın geçiciliği artık her zamankinden daha yoğundur. Ek olarak, Yeltsin dönemini takip eden araştırmacılar hem iç hem dış politika başarısızlıklarını ve Rusya Federasyonu'nun ve diğer devletlerin memnuniyetsizliğini hatırlayacaktır. ama bugün bu dönem ''kuruluş'' süreci olarak düşünülür. Bu nedenle, Rusya Federasyonu'nun yeni rolü, dış politika ekseninde veraset, devamlılık ve değişiklikleri belirlemeye çalışılacaktır. İkinci olarak, Sovyetler Birliği'nin varisi olan Rusya Federasyonu'nun Moldova, Ukrayna ve Suriye ile ilişkileri, mevcut siyasi durumlarında incelenmiştir. Rusya Federasyonu'nun saldırgan dış politikası ve bu dönemin dış politika gelişmeleri, Moldova, Ukrayna ve Suriye geleceğine ışık tutacaktır. Dahası, Rus dış politikasının ana faktörü, literatür taraması ve metodolojik açıklamaları, çalışmanın giriş kısmında verilmiştir. İkincisi, çalışmanın ilk kısmında Rusya Federasyonu'nun Moldova ile ilişkileri ve dış politika konuları, çalışmanın ikinci kısmında Rusya Federasyonu'nun Ukrayna ile ilişkileri ve dış politika konuları analiz edilmiştir. Çalışmanın üçüncü kısmında, Rusya Federasyonu'nun Suriye ile ilişkileri ve dış politika amaçları tartışılmıştır. Çalışmanın sonunda, Ukrayna, Moldova ve Suriye'deki politik gelişmelerin olası sonuçları hakkında bilgi ve varsayımlar verilmiştir. Ek olarak, bibliyografi bölümü ve ek materyaller tezin sonunda olacaktır.
Özet (Çeviri)
The main question of this study is the Russian Federation's foreign policy about Moldova, Ukraine, and Syria. First of all, external factors determining the Russian foreign policy will be examined. In that way, the structural transformation of international relations and the effects of regional developments on foreign policymaking will be taken into consideration. Nowadays, the transience of foreign and domestic policies is now more intense than ever. In addition, researchers following the Yeltsin period will remember both the domestic and foreign policy failures and the dissatisfaction of the Russian Federation and other states. However, today this period is considered as“establishment”process. For this reason, Russian Federation new role will be tried to determine the inheritance, continuity, and changes in the foreign policy axis. Secondly, the relations of the Russian Federation, which is the successor of the Soviet Union, with Moldova, Ukraine, and Syria, was examined in present political situations. The aggressive foreign policy of the Russian Federation and the foreign policy developments of this period will light on Moldova, Ukraine and Syria future. Furthermore, the main factors of Russian foreign policy, the literature review, and methodology explanations has made in the introduction part of the study. Secondly, in the first part of the study, the relations of Russian Federation with Moldova and its foreign policy objectives, the relations of the Russian Federation with Ukraine and its foreign policy objectives were analyzed in the second part of the study. In the third part of the study, the relations of the Russian Federation with Syria and its foreign policy aims are discussed. In the conclusion of the study, information and assumptions are given on the possible results of political developments in Ukraine, Moldova, and Syria. In addition, the bibliography section and additional materials will be the end of the thesis.