Emotion and metamemory: The effects of valence on judgments of learning
Duygu ve üstbellek: Değerliğin öğrenme kararları üzerindeki etkileri
- Tez No: 840556
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYCAN KAPUCU ERYAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Öğrenme Kararları (ÖK), kişinin bir bilgiyi gelecekte ne denli iyi hatırlayabileceğine dair önceden verdiği üstbellek kararları olarak tanımlanır. Literatürdeki önceki çalışmalar, tutarlı bir biçimde, bu kararların öğrenilen materyalin duygusal içeriğinden etkilendiğini göstermiştir (duygu belirginliği etkisi): Kişiler, bellek performanslarını kimi zaman yanlı bir biçimde öngörmelerine yol açıyor olsa dahi, hem negatif hem pozitif uyaranlar için nötrlere kıyasla daha yüksek ÖK vermektedir. Duygu belirginliğinin ÖK üzerindeki etkisi güçlü bir biçimde ortaya konmuş olsa da altında yatan nedenler henüz tam anlamıyla anlaşılmış değildir. Bu tez çalışması, kapsamlı bir bakış açısıyla ilk olarak duyguya bağlı etkilerin ÖK zamanlamasından nasıl etkileneceğini, ardından duygu belirginliğinin ÖK üzerindeki etkisinde kişilerin önceden sahip olduğu inançların ve/veya öğrenilen materyalin ne ölçüde akıcı bir biçimde işlendiğinin rollerini araştırmayı hedeflemiştir. Deney 1A ve 1B'de, negatif, nötr ve pozitif sözcük çiftleri için katılımcılar ya öğrenmenin hemen ardından (gecikmesiz-) ya da belli bir süre geçtikten sonra (gecikmeli-) ÖK vermişlerdir. Bulgular duygu belirginliğinin gecikmesiz-ÖK üzerindeki etkisini tekrarlamış ve kararların özellikle negatif uyaranlar için daha yüksek bir yanlılık taşıdığını göstermiştir. Duygu belirginliği etkisi, gecikmeli-ÖK için de bulunmuş; fakat kararlar gecikmeli bir biçimde verildiğinde negatif uyaranlar için gözlenen yanlılık kaybolmuştur. Deney 2, kişilerin gerçekten de duygusal uyaranların daha iyi hatırlanabilir olduğuna dair inançlar taşıdığını desteklemiştir. Bu inançların, ilk iki deneyde gözlenen gecikmesiz-ÖK örüntüleriyle örtüşmesi, duygu belirginliği etkisinde inançların rolü olabileceğine işaret etmiştir. Sonraki deneyler, bu inançların ve bilgi işlemedeki akıcılığın ÖK üzerindeki negatif ve pozitif duygu etkilerine aracılık edip etmeyeceğini sistematik bir biçimde incelemek üzere tasarlanmıştır. Deney 3A, inançların, kelime çiftleri için verilen ÖK'daki negatif duygu etkisine, kodlamadaki akıcılığın ise ÖK'daki pozitif duygu etkisine aracılık ettiğini göstermiştir. Deney 3B'de ise, tekil sözcükleri algılamadaki akıcılık incelenmiş ve ÖK üzerindeki hem negatif hem pozitif duygu etkilerine inançların ve algısal akıcılığın birlikte aracılık ettikleri bulunmuştur. Bulgular, bu ipuçlarının her ikisinin de göreve ve materyalin duygusal değerliğine göre değişebilen oranlarda olmakla birlikte, ÖK'daki duygu belirginliği etkisine katkı sunduğunu işaret etmiştir. Sonuç olarak, bu tez çalışmasında duygunun ÖK üzerindeki etkilerinin ne zaman ve neden ortaya çıktığı incelenmiş ve elde edilen kanıtlar Koriat'ın (1997) ipucundan yararlanma kuramına destek sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Judgments of Learning (JOLs) can be defined as the predictions of the likelihood that the information can be correctly remembered in a future memory test. Previous studies have consistently showed that there is an emotional salience effect on JOLs: People make higher JOLs for both negative and positive stimuli, compared to their neutral counterparts, although these judgments sometimes reflect overconfidence. However, the underlying mechanisms have not yet been fully understood. The present dissertation aimed to provide a comprehensive look at this phenomenon; focusing first on the effects of timing when the judgments are made, and then on the role of beliefs and/or fluency in explaining the emotional salience effect. In Studies 1A and 1B, JOLs were made for negative, neutral, and positive word pairs, either immediately after studying (immediate-JOLs) or after some delay (delayed-JOLs). The emotional salience effect on immediate-JOLs was replicated, with greater overconfidence observed for negative than for neutral stimuli. Emotional content of the material affected delayed-JOLs, as well; however, the overconfidence bias disappeared. Study 2 confirmed that individuals' theory-based estimates (i.e., a priori beliefs) followed a similar pattern as immediate-JOLs, indicating beliefs as a potential contributor to the emotional salience effect. Studies 3A and 3B systematically assessed the contributions of beliefs and fluency to the effects of negative and positive emotion on JOLs. In Study 3A, beliefs mediated the effect of negative emotion on JOLs, while the effect of positive emotion was mediated by encoding fluency measured by self-allocated study times. In Study 3B, perceptual fluency was measured by word identification latencies, and both beliefs and perceptual fluency mediated the effects of negative and positive emotions on JOLs. The findings emphasize the task-dependent importance of both theory-based and experience-based cues. Overall, this dissertation examined when and why the emotional salience effect on JOLs occurs and provided support for Koriat's (1997) cue utilization approach.