The relationship between rejection sensitivity and somatization: The mediation role of interpersonal difficulties
Reddedilme duyarlılığı ile somatizasyon arasındaki ilişki: Reddedilme duyarlılığının aracı rolü
- Tez No: 840557
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAY AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, bir grup üniversite öğrencisi üzerinde somatizasyonun yordayıcılarını incelemekte ve reddedilme duyarlılığı ile somatizasyon arasındaki ilişkide kişilerarası problemlerin rolünü araştırmaktadır. 18 yaş üstü katılımcılar (298) çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılar, Sosyal Demografik Form, Reddedilme Duyarlılığı Anketi, Kişilerarası Sorunlar Envanteri- Circumplex ve Bradford Somatik Envanteri'ni doldurmuştur. Sonuçlar, kişilerarası problemlerin reddedilme duyarlılığı ve somatizasyon ile pozitif ilişkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca, reddedilme duyarlılığı ile somatizasyon arasındaki ilişkide kişilerarası problemlerin aracı rolü olduğu bulunmuştur. Mevcut çalışmanın bulguları önceki literatüre göre tartışılmıştır. Mevcut çalışmanın sınırlılıkları ve bulguların klinik çıkarımları ve gelecekteki çalışmalar için yönergeler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study was to examine the predictive role of somatization and investigate the role of interpersonal difficulties in the relationship between rejection sensitivity and somatization on a group of university students. Participants (298) over the age of 18 were included in the study. Participants completed instruments including Social Demographic form, Rejection Sensitivity Questionnaire, Interpersonal Problems Inventory- Circumplex, Bradford Somatic Inventory (BSI). Results indicated that interpersonal difficulties were positively correlated with rejection sensitivity and somatization. Moreover, interpersonal difficulties had a mediating role in the relationship between rejection sensitivity and somatization. The findings of the current study were discussed according to previous literature. Limitations of the present study and clinical implications of the findings and directions for future studies were stated.