Yahudilikte atalar dönemi
The ancestral period in Judaism
- Tez No: 840715
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma Yahudilik Tarihi'nin en eski dönemi olan Atalar Dönemi'ni ele almaktadır. Atalar Dönemi İbrahim, İshak ve Yakup dönemini kapsamaktadır. Öncelikle konuyla ilgili Yahudi kaynaklarındaki bilgiler gözden geçirilmiş, gerekli görülen kısımlarda Hıristiyanlık ve İslam kaynaklarına başvurulmuştur. Çalışma giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın giriş bölümünde çalışmanın konusu, amacı, sınırları, yöntemi ve kaynakları hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde Atalar Dönemi hakkında genel bilgilere yer verilmiş, daha sonra Yahudiler' in ilk atası olan İbrahim dönemi ele alınmıştır. İkinci bölümde İbrahim'in oğlu, Yahudiler' in ikinci atası olan İshak dönemi hakkında bilgiler sunulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde dönemin üçüncü atası olarak kabul edilen Yakup dönemi ele alınmıştır. Sonuç bölümünde ise Atalar Dönemi hakkında genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the Ancestral Period, the oldest period of the History of Judaism. The Ancestral Period includes the period of Abraham, Isaac and Jacob. First of all, the information in Jewish sources on the subject has been reviewed, and Christian and Islamic sources have been applied in the parts deemed necessary. The study consists of an introduction and three parts. In the introduction section of the study, information about the subject, purpose, limits, method and resources of the study is given. In the first part of the study, general information about the Ancestral Period was given, and then the period of Abraham, the first ancestor of the Jews, was discussed. In the second part, information about the period of Isaac, the son of Abraham, the second ancestor of the Jews, is presented. In the third part of the study, the Jacob period, which is considered the third ancestor of the period, is discussed. In the conclusion section, a general assessment was made about the Ancestral Period.