Popüler televizyon dizilerinde tıbbın ve doktorların temsili: Hekimoğlu ve Kasaba Doktoru dizileri örneği
Representation of medicine and doctors in popular television series: The case of Hekimoğlu and Kasaba Doktoru series
- Tez No: 840812
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışma, modern tıbbın özne ve bedene yaklaşımının popüler dizilerde nasıl ve ne temelde gerçekleştiğine odaklanmaktadır. Popüler yayınlar, son dönemde tıbbi pratiklerin kitleselleşmesinde önemli bir rol üstlenmektedir. Tıbbın“sıradan insan”a ulaşmasının önemli aracıları hâline gelen popüler tıp dizileri ise yüksek izlenme oranlarıyla ayrı bir inceleme konusu olmayı hak etmektedir. Bu çalışmada ise son dönemde popüler olan iki diziye odaklanılmıştır. Çalışmada“Hekimoğlu”ve“Kasaba Doktoru”adlı dizilerden elde edilen veriler tematik söylem analizi aracılığıyla analiz edilmiş ve bazı sonuçlara ulaşılmıştır. Elde edilen bulgulara göre modern tıp, özne ve beden üzerinde var olan iktidarını diziler aracılığıyla da inşa etmeye çalışmaktadır. İktidarın sürekli oluşu bağlamında bu inşa, hastaların bir nesne olarak görüldüğünü yinelemektedir. Dizilerde hasta veya engelli olmak kaçınılması gereken bir durum olarak yansıtılmaktadır. Hastalık, çok ıstıraplı ve kötümser bir ruhsal durumu beraberinde getiren bir süreç olarak işlenmektedir. Hasta bedenler; kapatma kurumu olarak hastanelerde yoğun denetim, gözetim ve müdahaleyle karşı karşıya kalmaktadır. Dahası hastalar; askerî hiyerarşinin hâkim olduğu hastanelerde, hiyerarşiye en alt kademeden dâhil olmaktadır. Hastalar, tıbbi görüntüleme cihazlarındaki siyah-beyaz resim ve sayısal değerlere indirgenmektedir. Hekimlerin hizmet ettiği yüce ideal sürekli vurgulanmakta ve onlara mükemmeliyet atfedilmektedir. Her ne kadar hekim otoritesi kimi zaman sorgulanma eğiliminde olsa da bu sorgulama iktidar karşısında her zaman zayıf kalmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on how and on what basis modern medicine's approach to the subject and the body is realized in popular TV series. Popular broadcasts have recently assumed an important role in the mass popularization of medical practices. Popular medical dramas, which have become important mediators of medicine reaching“ordinary people”, deserve to be the subject of a separate examination with their high viewership rates. This study focuses on two recently popular TV series. In the study, the data obtained from the series named“Hekimoğlu”and“Kasaba Doktoru”were analyzed through thematic discourse analysis and some conclusions were reached. According to the findings, modern medicine tries to construct its existing power over the subject and the body through TV series. In the context of the permanence of power, this construction reiterates that patients are seen as objects. In the TV series, being sick or disabled is reflected as a situation that should be avoided. Illness is portrayed as a process that brings about a very painful and pessimistic mental state. Sick bodies face intense control, surveillance and intervention in hospitals as institutions of confinement. Moreover, illness ar is included at the bottom of the hierarchy in hospitals where the military hierarchy is dominant. Patients are reduced to black and white pictures and numerical values on medical imaging devices. The lofty ideal that physicians serve is constantly emphasized and perfection is attributed to them. Although the authority of physicians tends to be questioned from time to time, this questioning is always weak in the face of power.