Sivas ili Yıldızeli ilçesi arkeolojik sit alanlarının Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ile analizi
Analysis of Sivas province Yıldızeli district archaeological sites with Geographic Information Systems (GİS)
- Tez No: 840813
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OLCAY ZENGİN KOŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu çalışmada coğrafi çeşitliliğe sahip Yıldızeli İlçesindeki arkeolojik sit alanlarının Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) yardımıyla analiz edilmiştir. Tez kapsamında öncelikle çalışma alanımızda yüzey araştırmalarında tespit edilmiş olan arkeolojik sit alanları belirlenmiştir. Ardından yayınlarda verilen bilgiler doğrultusunda bu sit alanlarının konumları Google Earth programından yaklaşık olarak belirlenmiştir. Daha sonra Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) yardımıyla sit alanlarının yükselti, eğim, bakı ve akarsu analizleri yapılarak topoğrafya ile ilişkisi yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the archaeological sites in Yıldızeli District, which has geographic diversity, were analyzed using Geographic Information Systems (GIS). Firstly, the archaeological sites identified in surface surveys within the study area were determined. Then, based on the information provided in publications, the approximate locations of these sites were determined using the Google Earth program. Subsequently, using Geographic Information Systems (GIS), elevation, slope, aspect, and watercourse analyses of the sites were carried out, and their relationship with the topography was interpreted.