COVİD-19 tanısıyla yatan hastalarda serum albümin seviyesi ile yatış süresi ve hastane içi mortalite arasındaki ilişki
The relationship between serum albumin level and length of hospitalization and in-hospital mortality in patients hospitalized with COVİD-19
  1. Tez No: 840919
  2. Yazar: BEYZA KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİK DEMİRTUNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Albumin damar içindeki onkotik basıncın %80 ininden sorumlu olup ,sistemik dolaşımda damar içi sıvı dengesi ve kan basıncının sağlanmasının yanı sıra beyin, akciğerler, kalp ve böbrek gibi hayati organlara yeterli kan dolaşımı için gereklidir (1).Doku hasarı, travma, yanık ve enfeksiyöz ajanlar (esas olarak bakteriler ve virüsler ) tarafından penetrasyon ve kolonizasyon yoluyla vücut bütünlüğünün akut olarak bozulmasıyla indüklenir; bu ajanlar hızla çoğalarak granülositlerin, mononükleer fagositlerin yoğun bir şekilde toplanmasına neden olur. Lenfositler. interlökin-6, tümör nekroz faktörü alfa, interlökin-1 ve gama interferon gibi ana akut faz aracılarını serbest bırakır. İnflamatuar mediatörlerin salınımıyla artan damar geçirgenliğine bağlı olarak damar dışına albümin geçişi meydana gelir Serum albüminin de birçok akut enfeksiyonda azalma olduğu gösterilmiştir.(4,5) Biz çalışmamızda retrospektif olarak albümin düzeyi ile COVID-19 (SARS COV2) tanılı hastalarda hastalığın şiddeti,sıklığı, hastane yatış süresi ve hastane içi mortalitesi arasındaki ilişkinin saptanmasını amaçladık.
Özet (Çeviri)
Albumin is responsible for 80% of intravascular oncotic pressure and is essential for maintaining intravascular fluid balance and blood pressure in the systemic circulation, as well as for adequate blood supply to vital organs such as the brain, lungs, heart and kidneys (1). Tissue damage is induced by trauma, burns and acute disruption of body integrity through penetration and colonization by infectious agents (mainly bacteria and viruses); these agents proliferate rapidly and cause massive aggregation of granulocytes, mononuclear phagocytes. Lymphocytes release the main acute phase mediators such as interleukin-6, tumor necrosis factor alpha, interleukin-1 and gamma interferon. Due to increased vascular permeability with the release of inflammatory mediators, extravascular albumin migration occurs. Serum albumin has been shown to be decreased in many acute infections.(4,5) In this retrospective study, we aimed to determine the relationship between albumin level and the severity, frequency, duration of hospitalization and in- hospital mortality in patients diagnosed with COVID-19 (SARS COV2).