Lenfosit -monosit oranı ve diğer inflamasyon belirteçlerinin koroner yavaş akım ile ilişkisi
Relationship of lymphocyte-monocyte ratio and other inflammation markers with coronary slow flow
- Tez No: 840920
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KURTULUŞ KARAÜZÜM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Lenfosit monosit oranı (LMO) nispeten yeni tanımlanmış bir indirekt inflamatuar biyobelirteç olup özellikle onkolojik ve bazı kardiyovasküler hastalıklarıda olumsuz klinik sonlanımlarla ilişkili olduğu gösterilmiştir. Biz de çalışmamızda, LMO ve koroner yavaş akım arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Metod: Mayıs 2020-Temmuz 2023 tarihleri arasında kliniğimizde koroner anjiografi yapılan ve koroner yavaş akım saptanan 110 hasta ile normal koroner akım saptanan 97 kontrol hastası çalışmaya dahil edildi. Her iki grup arasında temel demografik, laboratuar, klinik ve anjiyografik parametreler karşılaştırıldı. Koroner yavaş akımın öngördürücülerinin belirlenmesi için lojistik regresyon analizi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Lymphocyte monocyte ratio (LMO) is a newly identified indirect inflammatory biomarker and is associated with worse clinical outcomes, especially in oncological and some cardiovascular diseases. In our study, we aimed to investigate the relationship between the LMO and coronary slow flow. Methods: A total of 110 patients with coronary slow flow and 97 controls with normal flow, whom coronary angiography were performed in our clinic between May 2020 and July 2023, were included in the study. Baseline demographic, laboratory, clinical and angiographic characteristics was compared between the both groups. Logistic regression analysis was uesd to determine the predictors of the coronary slow flow.