Anti-cancer effects of withaferin A(WA) against neuroblastoma
Nöroblastoma'ya karşı Withaferin A (WA)'nın anti-kanser etkileri
  1. Tez No: 840952
  2. Yazar: KARDELEN GENÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET HİKMET ÜÇIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Nöroblastom, sempatik sinir sistemindeki nöral krest progenitör hücrelerinden kaynaklanan, çocuklarda en sık görülen ekstrakraniyal solid tümörlerden biridir. Nöroblastomlu hastalar için mevcut bakım standardı, büyük ölçüde, geliştirilmiş etkililiğe sahip yeni kemoterapötik ajanlar için büyük bir talebin mevcut olduğu, kemoterapi indüksiyonu ile yoğun bir tedavi protokolünü içerir. Steroidal bir lakton olan Vitaferin A'nın (VA), içsel antikanser, antitümör ve antienflamatuar özellikleriyle kanser hücrelerinin büyümesini önlediği gösterilmiştir. Etki mekanizması henüz belirsiz olmasına rağmen, VA'nın ROS üretimine, mitokondriyal membranın hiperpolarizasyonuna ve Nf-kB/m-TOR sinyal yolunun baskılanmasına dayalı belirli metabolik tepkileri indüklediği bilinmektedir. Bununla birlikte, tıptaki diğer birçok bitki-bazlı fitokimyasallar gibi, hidrofobik özellikler taşıdığından suda çözünürlüğü ve biyoyararlanımı düşük seviyede kalmaktadır. Bu durum antikanser terapisinde VA'dan faydalanılmasını engellemektedir. Bu problemin çözümüne yönelik bu çalışma, VA antikanser ajanı olarak in vitro nöroblastom hücrelerine ileterek VA'nın biyolojik etkinliğinden yararlanılması amaçlanmaktadır. Tez çalışması biyoteknoloji, nanoteknoloji, ilaç geliştirme gibi alanları içermektedir. Projede; SHSY5Y hücreleri farklılaştırılacak, SHSY5Y nöroblastom hücre kültüründe ve diferansiye edilen nöron hücrelerinde toksisite ve anti-kanser özellikleri bakımından analiz edilecektir. Hücre proliferasyonu, apoptoz, hücre döngüsü analizi ve PCR çalışmaları karşılaştırılarak nöroblastoma iletilen VA'nın antikanser etkilerini ortaya koymada etkinliği değerlendirilecektir. Yüksek lisans tez projesi olarak planlanan bu projede başarıya ulaşılması ile umut vaad edici anti-kanser etkileri gözlemlenen fakat kimyasal özellikleri ve düşük biyoyararlanımı dolayısıyla kemoterapide serbest molekül olarak kullanımı mümkün olmayan VA ilaç adayı aktif bileşiğin nöroblastom hücrelerinde kullanımının başarıya ulaştırılması, yüksek lisans tezinin de başarı ile gerçekleşmesi anlamı taşıyacaktır. Yaygın etki yönünden, gerçekleştirilecek in vitro çalışmalar ileride planlanacak/planlanabilecek in vivo çalışmalara temel teşkil edecek ve patentlendirilebilir bir nanoilaç formülasyonu elde edilebilecektir.
Özet (Çeviri)
Neuroblastoma is one of the most common extracranial solid tumors in children, originating from neural crest progenitor cells in the sympathetic nervous system. The current standard of care for patients with neuroblastoma largely includes an intensive treatment protocol with the induction of chemotherapy, where there is a great demand for new chemotherapeutic agents with improved efficacy. Witaferin A (WA), a steroidal lactone, has been shown to inhibit the growth of cancer cells with its intrinsic anticancer, antitumor, and antiinflammatory properties. Although its mechanism of action is still unclear, WA is known to induce certain metabolic responses based on ROS production, hyperpolarization of the mitochondrial membrane, and suppression of the Nf-kB/m-TOR signaling pathway. However, like many other plant-based phytochemicals in medicine, its water solubility and bioavailability remain low due to its hydrophobic properties. This situation prevents the use of WA in anticancer therapy. This study, aimed at solving this problem, aims to exploit the biological activity of WA on to neuroblastoma cells in vitro as an anticancer agent. The thesis work includes areas such as biotechnology, nanotechnology, drug development. In the project SH-SY5Y cells will be differentiated; SH-SY5Y will be analyzed for toxicity and anti-cancer properties in neuroblastoma cell culture and differentiated neuron cells. By comparing cell proliferation, apoptosis, cell cycle analysis and PCR studies, the effectiveness of WA delivered to neuroblastoma will be evaluated. With the success of this project, which was planned as a master's thesis project, the use of the WA drug candidate active compound in neuroblastoma cells, which has promising anti-cancer effects but cannot be used as a free molecule in chemotherapy due to its chemical properties and low bioavailability, will be successful in the master's thesis will mean realization. In terms of widespread effect, in vitro studies will be the basis for future in vivo studies to be planned/planned and a patentable nanodrug formulation can be obtained.