X platformu'ndaki siyasal katılma ile hakaret ilişkisi üzerine bir araştırma
A research on the relationship between political participation and insult on the X platform
- Tez No: 841010
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı X platformunda gerçekleşen siyasal katılım ile hakaret kullanımı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu çalışmada siyasal katılım düzeyi ile hakaret kullanımı arasında bir ilişki olduğu iddia edilmiş ve bu doğrultuda hipotezler oluşturulmuştur. Çalışmada siyasal katılım, X platformu ve hakaret kavramı arasındaki ilişki açıklanmıştır. Çalışmada 18-65 yaş arasında X platformunu kullanan 169 kişi ile anket çalışması yapılmıştır. Anket içerisinde Şakir Güler ve Murat Sezgin'in hazırlamış oldukları Twitter'da Siyasal Katılım Ölçeği'nde yer alan sorular ile kullanıcıların hakaret kullanım eğilimlerini ve hakarete yönelik tutumlarını saptamak amacıyla oluşturulmuş anket soruları yer almaktadır. Anket bulguları SPSS 26.0 analiz programı ile analiz edilmiştir. Analiz yöntemi olarak Ki-Kare, ANOVA ve Kruskall-Wallis yöntemleri kullanılmıştır. Analiz neticesinde X'de toplam siyasal katılım düzeyi ve tüm alt boyutlar (siyasal ifade boyutu, politika takip boyutu, yerel yönetim ve yardım boyutu, propaganda, yürüyüş ve grev boyutu ve siyasal tartışmalara katılma boyutu) ile bireylerin X'de hakaret kullanım sıklıkları arasında anlamlı ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between political participation in X platform and the use of insults. In this study, it was claimed that there is a relationship between the level of political participation and the use of insults, and hypotheses were formed in this direction. In the study, the relationship between the concepts of political participation, X platform and insult is explained. In the study, a survey was conducted with 169 people who use X between the ages of 18-65. The survey includes questions from the Political Participation Scale on Twitter, prepared by Şakir Güler and Murat Sezgin, and survey questions designed to determine users' tendency to use insults and their attitudes towards insults. The survey findings were analyzed with the SPSS 26.0 analysis program. Chi-Square, ANOVA and Kruskall-Wallis methods were used as analysis methods. As a result of the analysis, a significant relationship was determined between the total political participation level and all sub-dimensions (political expression dimension, policy following dimension, local government and aid dimension, propaganda, march and strike dimension and participation in political discussions dimension) in X with the frequency of individuals' use of insults in X.