Uluyazı (Çankırı) kampüsünde zemin kaynaklı yol bozulmalarında uygulanan yeni metotlar ve kullanılan malzemeler
New methods and materials used in soil-related road deterioration in Uluyazi (Çankiri) campus
- Tez No: 841184
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER SARIFAKIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Türkiye, nüfus artışı ve teknoloji gelişim hızında gelişen ülkeler arasında kendisini ön sıralara taşımaktadır. Bu hızlı gelişim her sektörde olduğu gibi inşaat sektöründe de kendisini göstermektedir. Yeni yerleşim alanlarının kurulması ile yeni yolların da ihtiyacı önem arz etmektedir. Nüfus artışıyla beraber yollardaki araç yükü de artmakta ve eski yol yapım yöntemleri artık bu yükü kaldırmakta zorlanmaktadır. Dolayısıyla geri dönüşü olmayan problemlere sebep olmaktadır. Yol yapılarında karşılaşılan bozulmalar; uygulama hataları, bölgesel hava şartlarının iyi değerlendirilememesi, seçilen yöntemlerin uygunsuzluğu gibi durumlar olabileceği gibi zeminden kaynaklanan bozulmalar da karşılaşılan problemlerin başında gelmektedir. Zemin problemlerinden kaynaklı bozulmalar ise şekil değiştirmeler ve çatlaklar şeklinde gözlemlenmektedir. Teknolojinin gelişimi ile birlikte mühendislik alanındaki uygulamalarda hızlı bir ilerleme kaydedilmiş ve çeşitli yenilikler ortaya çıkmıştır. Uluyazı kampüsünde yapılan yeni yol güzergahında zeminin litolojik özellikleri ve bunların sebep olduğu bozulmalar ile heyelan bölgesinde görülen deformasyonlar incelenmiştir. Bu güzergahta yapılabilecek iyileştirmeler için arazinin litolojisine uygun bir takım yeni metot ve malzemelerin pozitif yöndeki katkıları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey carries itself to the forefront among the countries that develop at the rate of population growth and technology development. This rapid development shows itself in the construction sector as well as in every sector. With the establishment of new residential areas, the need for new roads is also important. With the increase in population, the vehicle load on the roads is also increasing and the old road construction methods are now having difficulty in removing this load. Therefore, it causes irreversible problems. Deteriorations encountered in road structures; there may be application errors, poor evaluation of regional weather conditions, inconvenience of the selected methods, as well as the deterioration of the soil is one of the problems encountered. Deformations caused by lithological problems of soils are observed in the form of deformations and cracks. With the development of technology, rapid progress has been made in engineering applications and various innovations have emerged. The lithological properties of the soil, the deteriorations caused by them, and the deformations in the landslide area were examined on the new road route built on the Uluyazı campus. A number of new methods and materials suitable for the lithology of the land have been used for the improvements that can be made on this route.