Robotik bariatrik cerrahi uygulanan hastalarda intraoperatif mekanik ventilasyon yönetiminin hemodinamik parametreler ve erken postoperatif akciğer sorunlarına olan etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of intraoperative mechanical ventilation management on hemodynamic parameters and early postoperative lung problems in patients undergoing robotic bariatric surgery
- Tez No: 841185
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN BEDİRLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Obezite, vücudun yağ kütlesi dengesinin bozulduğu, hemodinamik ve solunumsal parametrelerde değişime neden olan ve önlenmesi gereken bir halk sağlığı problemidir(1). Obezitenin çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Medikal tedavi yöntemleri ile sonuç alınamaması durumunda alternatif olarak bariatrik cerrahi yöntemler tercih edilir. Robotik bariatrik cerrahi, günümüzde sık kullanılan bir yöntemdir. Bu cerrahi uygulanırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Cerrahinin uygulanabilmesi için oluşturulan pnömoperitonyum ani hemodinamik ve solunumsal problemlere sebep olabilmektedir. Pnömoperitonyum sonrası en sık karşılaşılan problemlerler ventilasyonla ilgilidir. Bu problemler beraberinde intraoperatif hemodinamik parametrelerde bozulmalara sebep olur. Bu ani değişikliklerle beraber hastalarda postoperatif pulmoner komplikasyon gelişimi kaçınılmazdır. Bu komplikasyoları azaltmak için intraoperatif ventilasyon parametrelerinin optimizasyonu büyük önem taşır. Akciğer koruyucu mekanik ventilasyon stratejileri, ventilasyonun optimizasyonunu sağlamak ve akciğeri korumak adına onlarca yılda geliştirilmiş stratejilerden oluşmaktadır. Bu stratejiler günümüzde daha sık kullanılmaya başlanmıştır. Bariatrik cerrahi sırasında intraoperatif uygulanan ventilasyon stratejilerinin postoperatif hipoksemiyi azalttığına dair çalışmalar vardır. Güncel literatüre göre koruyucu mekanik ventilasyon stratejilerinin intraoperatif hemodinamik parametreler üzerindeki etkisi ve postoperatif akciğer komplikasyonlarına olan etkisiyle beraber hemodinamik iyileşme sağlayıp sağlamadığıyla ilgili geniş bir araştırma yapılmamıştır ya da az vardır. Çalışmamızda 2015-2020 yılları arasında robotik bariatrik cerrahi uygulanmış olan hastalarda ventilasyon yönetiminin hemodinamik parametreler ve erken postoperatif akciğer sorunlarına olan etkisinin Obstrüktif uyku apne sendromu olan ve olmayan hastalarda ölçülmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Obesity is a public health problem that causes changes in the body's fat mass balance, changes in hemodynamic and respiratory parameters, and should be prevented (1). There are various treatment methods for obesity. Bariatric surgical methods are preferred as an alternative if medical treatment methods do not produce Dünya Sağlık Örgütü2449522009 results. Robotic bariatric surgery is a frequently used method today. There are some points to be considered while performing this surgery. The pneumoperitoneum created for the application of surgery can cause sudden hemodynamic and respiratory problems. The most common problems after pneumoperitoneum are related to ventilation. These problems cause deterioration in intraoperative hemodynamic parameters. With these sudden changes, the development of postoperative pulmonary complications is inevitable in patients. Optimization of intraoperative ventilation parameters is of great importance to reduce these complications. Lung protective mechanical ventilation strategies consist of strategies developed over decades to optimize ventilation and protect the lung. These strategies are now being used more frequently. There are studies showing that ventilation strategies applied intraoperatively during bariatric surgery reduce postoperative hypoxemia. According to the current literature, there is little or no extensive research on the effect of protective mechanical ventilation strategies on intraoperative hemodynamic parameters and whether they provide hemodynamic improvement with their effect on postoperative pulmonary complications. Our study aims to measure the effect of ventilation management on hemodynamic parameters and early postoperative lung problems in patients with and without obstructive sleep apnea syndrome who underwent robotic bariatric surgery between 2015 and 2020.